A/О «Дзинтарс»

A/О «Дзинтарс», 07.10.2022.
Адрес: Mālu iela 30
Основан: В 1849 году („H. A. Brieger”)
Сфера: Производство косметики и парфюмерии
Статус: Действует как OOO «H. A. Brieger»
Сайт: Dzintars.lv

«Дзинтарс» специализировался на производстве духов, одеколонов, кремов, декоративной косметики, зубных паст и мыла. Во времена СССР продукция завода широко экспортировалась в другие регионы Советского Союза, а также в зарубежные страны.

Vācu uzņēmējs Heinrihs Ādolfs Brīgers (vācu: Heinrich Adolf Brieger) 1849. gadā izveidoja Brigera ziepju un parfimērijas fabriku. Tajā ražoja ziepes, sveces, produktus no lanolīna un izpildīja nenozīmīga daudzuma smaržu un odekolonu iepildīšanu no Francijas ievestām gatavām sagatavēm. Sākotnēji uzņēmuma ražotne atradās Stabu ielā 10. Laika gaitā uzņēmums paplašinājās, sāka ražot arī krēmus un smaržas, Stabu ielas telpas kļuva par mazu, un uzņēmums pārcēlās uz ēku Baznīcas ielā. Starpkaru periodā uzņēmumā saimniekoja H. Brīgena dēls un mazdēls. 1939. gadā īpašnieki izceļoja uz Vāciju. 1940. gadā uzņēmums tika nacionalizēts un pārdēvēts par "Sarkano Ausmu". Vācu okupācijas laikā uzņēmums atjaunoja oriģinālo nosaukumu un tajā uz laiku Latvijā atgriezās Kurts Brīgers.

AS Dzintars ražošanas ēka, 07.10.2022.
AS Dzintars ražošanas ēka

Līdzīgi kā citās nozarēs, 20. gadsimta 40. gadu beigās notika nozares uzņēmumu apvienošana. Kādreizējo A. Tomberga parfimērijas fabriku „Flora“ un agrāko Kikerta tūbiņu rūpnīcu – kosmētikas fabriku „Rota“ – likvidēja, bet sākotnēji Antona Rimeika ķīmiskā un sveču fabrika „Mētra“ pārdēvēja par Rīgas kosmētikas fabriku "Dzintars". 1958. gadā tā apvienojās ar fabriku "Sarkanā Ausma" un kļuva par parfimērijas un kosmētikas rūpnīcu „Dzintars“. 1970. gadā rūpnīca pārcēlās uz jaunām telpām Mālu ielā (arhitekti Viktors Rimša un Isāks Rahļins, projektēšanas institūts "Latgiproprom"). 1976. gada janvārī tā kļuva par ražošanas apvienību. Uzņēmums specializējās smaržu, odekolonu, krēmu, dekoratīvās kosmētikas, zobu pastu un ziepju ražošanā. Rūpnīcas produkcija plaši eksportēta uz citiem Padomju savienības reģioniem un arī uz ārvalstīm. Viens no „Dzintara“ pazīstamākajiem produktiem – smaržas „Rīgas ceriņi“ – radīts 1952. gadā.

AS Dzintars ražošanas ēka, 09.10.2022.
AS Dzintars ražošanas ēka

Kopš 1991. gada 7. novembra uzņēmums darbojās kā akciju sabiedrība. Par tā lielāko akcionāro kļuva Iļja Gerčikovs, kas vadīja uzņēmumu kopš 1974. gada. 2000. gadu vidū te ražoja ap 350 produktu – parfimēriju, smaržas, odekolonus, kosmētiskos līdzekļus matu, ķermeņa, kāju un roku kopšanai, dekoratīvo kosmētiku. 2004. gadā uzņēmums paziņoja par rūpnīcas vēstures muzeja izveidi.

"Dzintars" 2016. gada rudenī lūdza tiesisko aizsardzību Rīgas Zemgales priekšpilsētas tiesā. 2017. gada janvārī tiesa pasludināja "Dzintara" tiesiskās aizsardzības procesu, kad uzņēmuma nodokļu parāds bija jau 3,46 miljoni eiro. 2019. gada 12. novembrī tiesa pasludināja uzņēmumu par maksātnespējīgu. Tika pārtraukta ražošana.

AS Dzintars ražošanas ēka, 09.10.2022.
AS Dzintars ražošanas ēka

Zīmīgi, ka 2018. gadā AS „Dzintars“ lielākais akcionārs un uzņēmuma vadītājs Iļja Gerčikovs uz sava vārda sāka pārreģistrēt „Dzintara“ preču zīmes, bet 2019. gada oktobrī nodibināja uzņēmumu SIA „Dzintars beauty“. Tomēr 2021. gada 23. decembrī Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa lēma atsavināt preču zīmi „Dzintars“ no Iļjas Gerčikova un atjaunot tās īpašumtiesības maksātnespējīgajai AS „Dzintars“.

AS Dzintars ražošanas ēka, 07.10.2022.
AS Dzintars ražošanas ēka

Vēlāk Daugavpils Lokomotīvju remonta rūpnīcas meitas uzņēmums SIA „Instruments“ nolēma atsākt ražošanu, piedāvājot vislielāko summu par uzņēmuma aktīviem, tādējādi pārņemot maksātnespējīgās AS „Dzintars“ ražošanu. 2020. gada 7. oktobrī uzņēmums tika pārdēvēts par SIA „Dzintars Production“, bet 2021. gada 8. janvārī ieguva nosaukumu SIA „H.A. Brieger“. Par tā valdes locekli kļuva Anastasija Udalova. 2021. gada martā tika izlaista pirmā produkcija un izveidots interneta veikals Dzintars.lv.

Видео

Источник: youtube.com, Dzintars Cosmetics JSC, 18.05.2016.

Расположение на карте