Arhitektūra :: Ķengarags :: Cita Rīga
7th slideshow image8th slideshow image1st slideshow image2nd slideshow image3rd slideshow image4th slideshow image5th slideshow image6th slideshow image
Latvian Russian
/
Apkaimju vēsture
ĀgenskalnsAndrejsalaAtgāzeneAvotiBerģiBišumuižaBrasaČiekurkalnsDārziņiDzirciemsGrīziņkalnsIļģuciemsImantaJaunciemsJuglaĶengaragsKundziņsalaMaskavas forštateMežaparksMīlgrāvisPļavniekiPurvciemsRumbulaSarkandaugavaSkansteSpilveTeikaTorņakalnsVecāķiVecmīlgrāvisVecrīgaVēsturiskais centrsZaķusala
Cita Rīga iesaka
Izzini.lv
DatuApstrade.lv
Izzini.lv
Statistika LiveInternet
Яндекс.Метрика
 
2015-10-15

Ķengaraga arhitektūra

Ķengaraga 50-to gadu apbūve, 14.09.2015
Ķengaraga 50-to gadu apbūve

Lai arī Ķengarags vēsturiski ir bijis daļēji rūpniecības rajons, tomēr mūsdienās tas ir vairāk kļuvis par “guļamrajonu”. 20. gs. 50. gados Ķengaragā sāka celt divstāvu tipveida dzīvojamās mājas dzelzceļa strādnieku vajadzībām, attīstījās arī individuālā apbūve pēc arhitekta A. Baikova parcelācijas projekta.

1962. gadā izstrādātā detaļplānojuma tika sākta daudzstāvu apbūve. Pēc izstrādātā plānojuma, bija paredzēts, ka šeit dzīvos ap 60 000 cilvēku. Dzīvojamais masīvs sastāv no 5 mikrorajoniem un to centriem, rajonu sabiedriskā un tirdzniecības centra Bultu ielā. Piecstāvu apbūvi papildina divpadsmitstāvu torņu ēkas. Pie apbūves strādājuši arhitektori L. Nagliņš, A. Ozoloņa, N. Eglīte, M. Brodskis, E. Jēkabsons u.c.

464. sērijas ēka Ķengaragā, 17.09.2015
464. sērijas ēka

Pamatā apbūvei tika projektētas piecstāvu blokmājas. Viens noteicošajiem principiem bija ēku izvietošana ap daļēji noslēgtiem iekšējiem pagalmiem, novietojot tās savstarpēji gan taisnā, gan platā leņķī attiecībā pret galveno mikrorajona ielu. Parādījās arī jaunas 12 stāvu mājas, kā rajona apbūves akcents.

Ķengaragā plaši sastopamas 464. sērijas mājas tā dēvētais jaunais Lietuviešu projekts. Ēkām ir 5 stāvi, tās veidotas no pelēkiem betona paneļiem, kuros izveidotas logu ailes. Fasādes plaknes detalizāciju papildina vizuāli trausli balkoni dienvidu pusē, bet vēlākos risinājumos lodžijas. 464. sērijas apbūves rajonu raksturīga iezīme ir kupli, tomēr visai nekopti zaļumi — krūmi, koki, kas ir vai nu stādīti, vai palikuši pēc iepriekšējās apbūves nojaukšanas. Uz fasādēm vīnstīgas, kas izveidojušies apbūves 30 gadu pastāvēšanas laikā.

467. sērijas ēka Bultu ielā, 17.09.2015
467. sērijas ēka Bultu ielā

Ķengaragā plaši sastopamas arī 467. sērijas ēkas, kas ir 9 stāvu gaiši pelēkas lielpaneļu ēkas. Fasāžu kompozīciju nosaka vertikālas lodžiju joslas, kuras bieži tiek aizstiklotas. Blāvas krāsas parādes kāpņu telpu ārsienu krāsojumā, gaišāki toņi — lodžiju margās. Nelielas variācijas parādās kāpņu telpu logu izveidē, kur parādās kāpnēm sekojošs pakāpjveida ritms. Uz jumtiem izbūvētas veļas žāvēšanas nojumes, kas agrāk bagātināja siluetu, taču šodien paredzētajai funkcijai netiek izmantotas.

Pretēji citām Rīgas apkaimēm šeit ir maz jauno projektu. Minēsim tikai dažus. 2005. gada augustā ekspluatācijā tika nodots projekts Jāņu vārtu muiža, kas atrodas Salaspils ielā 22. Tā ir rekonstruēta māja, kas atrodas labiekārtotā teritorijā 2200 kv.m platībā. Nesošās sienas būvētas no ķieģeļiem, pārsegumi – no dzelzsbetona.

Jaunais projekts “Ķengaraga zieds”, 28.10.2015
Jaunais projekts
“Ķengaraga zieds”

Prūšu ielā 4 tiek attīstīts projekts “Ķengaraga zieds”, kas vēl nav nodots ekspluatācijā. Radīts mūsdienīgs un ekonomisks. Šajā projektā ir 299 dzīvokļi, to raksturo pārdomāta un ērta infrastruktūra. Pie ēkas ir izveidota atpūtas zona un labiekārtots bērnu rotaļu laukums.


Ķengaraga apbūves piemēri
Višķu ielas apbūve, 14.09.2015 Aviācijas ielas apbūve, 14.09.2015 Festivāla ielas apbūve, 14.09.2015
Višķu ielas apbūve Aviācijas ielas apbūve Festivāla ielas apbūve
Ikšķiles ielas apbūve, 14.09.2015 Bultu ielas apbūve, 17.09.2015 Prūšu ielas apbūve, 17.09.2015
Ikšķiles ielas apbūve Bultu ielas apbūve Prūšu ielas apbūveKomentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)
Captcha attēls

dekor
 
   
     
Apskates vietas
Apskates vietu TOP 40
Vecrīga Rīgas vēsturiskais centrs Pārējā Rīga
Apskates vietas Rīgas apkaimēs
ĀgenskalnsGrīziņkalnsMaskavas forštateSarkandaugavaVecmīlgrāvis
Tematiskās apskates vietas
Daugavas ūdens ceļšJūgendstils RīgāPadomju RīgaPirmās brīvvalsts laiksRīgas nocietinājumiVācu Rīga
Projekta sponsori
Tūrisma aģentūra Skaistie skati
Pasaules brīvo latviešu apvienba
ALA
Informatīvais atbalsts
Sarunas par Rīgu
EuroPanels

© 2007-2020 Cita Rīga Par projektu | Uzrakstiet mums | Kontakti | Meklēt portālā | Lapas karte | Viesu grāmata Datu apstrāde | LimeSurvey