Arhitektūra :: Mežaparks :: Cita Rīga
7th slideshow image8th slideshow image1st slideshow image2nd slideshow image3rd slideshow image4th slideshow image5th slideshow image6th slideshow image
Latvian Russian
/
Apkaimju vēsture
ĀgenskalnsAndrejsalaAtgāzeneAvotiBerģiBišumuižaBrasaČiekurkalnsDārziņiDzirciemsGrīziņkalnsIļģuciemsImantaJaunciemsJuglaĶengaragsKundziņsalaMaskavas forštateMežaparksMīlgrāvisPļavniekiPurvciemsRumbulaSarkandaugavaSkansteSpilveTeikaTorņakalnsVecāķiVecmīlgrāvisVecrīgaVēsturiskais centrsZaķusala
Cita Rīga iesaka
Izzini.lv
DatuApstrade.lv
Izzini.lv
Statistika LiveInternet
Яндекс.Метрика
 
2012-06-15
Mežaparka arhitektūra

Mežaparka arhitektūras piemērs Sudrabu Edžus ielā 1, 1902.g., Arhitekts - F. Šefels.<br>Foto: Олег Малахов, 2008.g.
Mežaparka arhitektūras
piemērs Sudrabu Edžus ielā 1
Foto: Олег Малахов

Mežaparka apbūvētā daļa ir viens no trim valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļiem Rīgā. Šeit ir iespējams ieraudzīt koka arhitektūras pērles, greznas savrupmājas, kas celtas jūgendstilā - relatīvi nelielā teritorijā atrodas 109 jūgendstila nami, padomju arhitektūras paraugus, kas asi kontrastē ar greznajām savrupmājām, kā arī redzamas 21.gs. arhitektūras iezīmes.

Mežaparka arhitektūrā un celtniecībā iespējams izdalīt vairākus lielus posmus, kas atstājuši savas neizdzēšamas iezīmes:

Lībekas iela 3. 2012.g.
Lībekas iela 3

Laika posms no 1900. - 1910. gadam. Šajā laikā sāka veidoties Mežaparka apbūve tāda, kādu mēs to pazīstam šodien. Pēc G.Kūfalta projekta izveidoja Gdaņskas, Lībekas, Hamburgas un Kokneses prospektus u.c. ielas, kas gleznaini iekļāvās paugurainā priežu meža ainavā. Ielu kopgarums bija aptuveni 20 km. Bijušais pilsētas inženieris Ādolfs Agte nodibināja „Rīgas namu būves akciju sabiedrību” un risināja izbūves jautājumus. Līdz 1910. gadam celtajās villās dominēja jūgendstils. Ēkas celtas pēc F. Šefela, E. Frīzendorfa, , E. Kupfera, A. Vites, K.Felsko, H. Tīmera, V. Neimaņa, H. Zeiberliha, K. Pēkšēna u.c. arhitektu projektiem.

Ščecinas iela 4. 2012.g.
Ščecinas iela 4

Dažas no šajā laikā celtajām ēkām:
• Ščecinas ielā 4. Ēka celta 1909. gadā pēc arhitekta K. Pēkšēna projekta. Rekonstruēta 2006. gadā. Nams celts lietišķajā jūgendstilā.
• Annas Sakses ielā 14. Ēka celta 1904. gadā pēc būvinženiera V. Neimaņa projekta.
• Hamburgas ielā 21. ēka celta pēc arhitekta A. Vites projekta.
• Lībekas ielā 3. Ēka celta 1908. gadā pēc arhitekta A. Vites projekta.

Glika iela 8. 2012.g.
Glika iela 8

Laika posms no 1910. - 1918. gadam. Šajā laikā Mežaparka attīstības projektu ir izstrādājis vācu arhitekts un pilsētbūvnieks H. Janzens. Pēc viņa projekta tika labiekārtota teritorija Meža, Siguldas un Visbijas prospektos un Ezermalas ielā. Kopējā iekārtotās teritorijas platība bija ap 40 ha. Ēkas celtas pēc O.Hakeļa, Ā. Agtes, G. fon Tīzenhauzena, E. Kupfera, V. Bokslafa, u.c. arhitektu projektiem.

Gdaņskas iela 2. 2012.g.
Gdaņskas iela 2

Dažas no šajā laikā celtajām ēkām:
• Kokneses prospektā 7. Ēka celta 1911. gadā pēc O. Hakeļa projekta.
• Kokneses prospektā 1. Ēka celta 1913. gadā pēc Ā. Agtes projekta.
• Gdaņskas ielā 2. Ēka celta 1911. gadā pēc G. fon Tīzenhauzena projekta.
• Glika ielā 8. ēka celta 1911. gadā pēc G. fon Tīzenhauzena projekta.

Kokneses prospekts 25. 2012.g.
Kokneses prospekts 25

Laika posms no 1918. - 1940. gadam. Šajā laikā turpinājās Mežaparka apbūve, tika uzceltas vairāk nekā 250 savrupmājas. Apbūve Meža un Siguldas prospektos izveidojās laika posmā no 1928. līdz 1932. gadam. Tika celtas vienģimeņu ēkas, kā arī divstāvu nami, kur katrā stāvā viens dzīvoklis. Ēkas pārsvarā celtas funkcionālisma stilā.

Kokneses prospekts 17. 2012.g.
Kokneses prospekts 17

Dažas no šajā laikā celtajām ēkām:
• Kokneses prospekts 17. Ēka celta 1933. gadā pēc arhitekta N. Putniņa projekta. Nams celts funkcionālisma stilā.
• Kokneses prospekts 25. Ēka celta 1933. gadā pēc arhitekta O. Celinska projekta. Ēkā atradās divi dzīvokļi.
• Kokneses prospektā 31. Ēka celta 1930. gadā pēc O. Tīlmaņa projekta.

Padomju arhitektūras piemērs Kempes ielā 3. 2011.g.<br>Foto: Олег Малахов
Padomju arhitektūra Kempes ielā 3
Foto: Олег Малахов

Laika posms no 1941. – 1990. gadam. Šis posms ienesa viskrasākās izmaiņas Mežaparka arhitektūrā. Pēc 2. Pasaules kara, lepnās savrupmājas tika denacionalizētas un pēc tam daudzas ēkas tika atstātas novārtā. 20.gs. 50. un 60. gados Bernātu un Ezermalas ielas rajonā tika uzceltas individuālās dzīvojamās ēkas. 20.gs. 80. gados Mežaparka nomalēs sāka celt tipveida daudzstāvu apbūvi, kas asi kontrastēja ar līdzšinējo apbūvi, tai skaitā tika uzcelts visām Rīgas apkaimēm tik raksturīgais universālveikals, kas Mežaparka arhitektūrā neiederējās.

Padomju arhitektūras piemērs Kempes ielā 3. 2011.g.<br>Foto: Олег Малахов
Padomju arhitektūra Kempes ielā 3
Foto: Олег Малахов

Padomju varas gados bijušās dārzniecības teritorijā Mirdzas Ķempes ielā tika uzceltas vairākas augstceltnes visas ielas garumā, kas asi kontrastē ar vēsturisko Mežaparka apbūvi. Šīs ēkas vienmēr ir bijušas diskusiju objekts, tās iederas vai neiederas apkārtējā arhitektūrā. Tomēr jāatzīmē, ka padomju laikā realizētais Mirdzas Ķempes ielas apbūves projekts bija plānots pilsētas attīstības kontekstā.

Mūsdienu ēka Kokneses prospektā 18a. 2011.g.<br>Foto: Олег Малахов
Mūsdienu ēka Kokneses pr. 18a
Foto: Олег Малахов

Šajā laikā Kokneses prospektā 18a uzcēla universālveikalu. Pirmajā stāvā atradās pārtikas tirgotava, gaļas veikals un noliktavas, vēlāk gaļas veikala vietā ierīkoja kafetēriju. Otrajā stāvā bija rūpniecības preču veikals. Pēc neatkarības atgūšanas universāls zaudēja savu nozīmi un telpas tika iznomātas birojiem. Tagad šī ēka ir nojaukta.

Mežaparka mūsdienu projekts, 24.06.2011.g.<br>Foto: Сергей Алышев
Mežaparka mūsdienu projekts
Foto: Сергей Алышев

Mūsdienas. Laika posms pēc 1990. gada ienesa atkal jaunas vēsmas Mežaparka arhitektūrā. Bijušie īpašnieki atguva savus denacionalizētos īpašumus un sāka tos atjaunot. Rezultātā vēsturiskās villas atguva savu kādreizējo spožumu. Tomēr 21.gs. ienes arī savas jaunas vēsmas. 21.gs. Mežaparka arhitektūrā mēģina ienākt modernā arhitektūra un vēlme veikt intensīvu teritorijas apbūvi. Tomēr visbiežāk vārds „Mežaparks” saistībā ar jaunajiem projektiem ir attiecināms uz teritorijām apkaimes nomalēs vai arī uz teritorijām, kas vairs neatrodas Mežaparkā, bet jauno projektu attīstītāji nevēlas lietot vārdus Čiekurkalns vai Aplokciems, kas nav prestiži. Jaunie projekti, kas top Mežaparkā vai tuvākajā laikā tiks uzcelti ilgākā laika posmā var atstāt neizdzēšamu ietekmi uz vēsturisko dzīvojamo rajonu.

Mežaparka mūsdienu projekts „Mežaparka vilnis” Kempes ielā 4, 24.06.2011.g.<br>Foto: Сергей Алышев
Projekts „Mežaparka vilnis”
Foto: Сергей Алышев

Dažas no šajā laikā uzceltajām vai plānotajām ēkām:
• Kā viena no retajām jaunajām villām minama 2006. gadā uzceltā „Villa Nobile”, kas atrodas Ezermalas ielā 36a. Tas ir trīsstāvu 15 dzīvokļu nams 6600 m² teritorijā, kur katra dzīvokļa platība ir no 77 līdz 233 m². Tas ir viens no retajiem jaunajiem projektiem, kas tiešām ir uzcelts Mežaparkā netālu no Ķīšezera.
• 2007. gadā tika izstrādāts apbūves projekts Kokneses prospektam, kur 30 ha lielā platībā bija paredzēts uzbūvēt jaunu dzīvojamo un biroja ēku kompleksu 15 000 iedzīvotājiem. Šīs teritorijas dienvidrietumu daļā bija paredzēts izveidot Brīvības ielas dublieri, bet dienvidaustrumu daļā atrastos Austrumu maģistrāles posms. Projekts tā arī nav īstenots.
• 2008. gadā Mirdzas Ķempes ielā 4 tika atklāts jauns 12 stāvu daudzdzīvokļu nams ar nosaukumu „Mežaparka vilnis”, ēkā ir pavisam 32 dzīvokļi.Komentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)
Captcha attēls

dekor
 
   
     
Apskates vietas
Apskates vietu TOP 40
Vecrīga Rīgas vēsturiskais centrs Pārējā Rīga
Apskates vietas Rīgas apkaimēs
ĀgenskalnsGrīziņkalnsMaskavas forštateSarkandaugavaVecmīlgrāvis
Tematiskās apskates vietas
Daugavas ūdens ceļšJūgendstils RīgāPadomju RīgaPirmās brīvvalsts laiksRīgas nocietinājumiVācu Rīga
Projekta sponsori
Tūrisma aģentūra Skaistie skati
Pasaules brīvo latviešu apvienba
ALA
Informatīvais atbalsts
SIA ExsoBalt
EuroPanels

© 2007-2020 Cita Rīga Par projektu | Uzrakstiet mums | Kontakti | Meklēt portālā | Lapas karte | Viesu grāmata Datu apstrāde | LimeSurvey