Svētā Pētera baznīca :: Baznīcas :: Vecrīga :: Cita Rīga
1st slideshow image2nd slideshow image3rd slideshow image4th slideshow image5th slideshow image6th slideshow image7th slideshow image8th slideshow image
Latvian Russian
/
Apkaimju vēsture
ĀgenskalnsAndrejsalaAtgāzeneAvotiBerģiBišumuižaBrasaČiekurkalnsDārziņiDzirciemsGrīziņkalnsIļģuciemsImantaJaunciemsJuglaĶengaragsKundziņsalaMaskavas forštateMežaparksMīlgrāvisMūkupurvsPļavniekiPurvciemsRumbulaSarkandaugavaSkansteSpilveTeikaTorņakalnsVecāķiVecmīlgrāvisVecrīgaVēsturiskais centrsZaķusala
Cita Rīga iesaka
Izzini.lv
DatuApstrade.lv
Izzini.lv
Statistika LiveInternet
Яндекс.Метрика
 
2008-12-22

Svētā Pētera baznīca

Sv. Pētera baznīca
Sv. Pētera baznīca

Pētera baznīca jau no pašiem saviem pirmsākumiem piederējusi pilsētai. Rīga, gribēdama celt savu prestižu, vēlējās izveidot arī savu baznīcu, lai tā būtu lielāka un prestižāka par citām. Tā bija cīņa starp Doma un Pētera baznīcu Rīgā.

Pirmo reizi ēka dokumentos minēta 1209. gadā, tomēr nav zināms vai tā ir atradusies savā tagadējā vietā. 14.gs. beigās un 15.gs. sākumā Rīgas rāte izvairījās pildīt tai uzspiestās saistības un kļuva uz vairākiem gadu desmitiem patstāvīgāka. Šīs pārmaiņas politiskajā situācijā vislabāk atspoguļojas arī Pētera baznīcā. Tagadējā trīsjomu bazilika radusies pārbūvju rezultātā 15. gadsimtā.

Sv. Pētera baznīca
Sv. Pētera baznīca

Tās altāra daļu 15.gs. sākumā pēc Rostokas Sv.Marijas baznīcas parauga uzcēla dižgotikas stilā no turienes ataicinātā būvmeistara Johana Rumešotela vadībā.

Baznīcas pārbūves un paplašināšanās darbi turpinājās visu 15.gs, it sevišķi gadsimta otrajā pusē.

Pulksteņi viduslaikos bija retums, Pētera baznīcas tornī 1352. gadā tika uzstādīts pirmais publiskais pulkstenis Rīgā. Baznīcas tornī stāvēja sargs, kas brīdināja par draudošajām briesmām pilsētai vai ugunsgrēku.

Sv. Pētera baznīca
Sv. Pētera baznīca

Pirmais tagadējā izskata tornis tika uzcelts 1491. gadā (1456. gadā), bet 1666.gada 11.martā vairāk nekā 130 m augstais tornis vētrā nogāzās. Tā vietā uzcēla jaunu torni, bet tas vēl nebija pabeigts, kad 1677. gadā gāja bojā lielajā Rīgas ugunsgrēkā. 1690. gadā Rīgas pilsētas būvmeistars Ruperts Bindenšū uzcēla jaunu torni. R. Bindenšū torņa smaili veidoja kopā ar latviešu namdariem, no unikālām koka konstrukcijām. Pēc savas formas šī smaile atšķirās no iepriekšējām, tajā dominēja baroka formas, taču tajā pašā laikā tās bija labi saskaņotas ar visas celtnes gotiskajām formām. 1721. gadā baznīcas tornī iespēra zibens un tas nodega.

Jaunu torni būvmeistars Johans Vilberns uzcēla tikai 1746.gadā, jaunais tornis stāvēja līdz pat 2. Pasaules kara beigām, kad Sv. Pētera baznīca tika nopostīta - nodega tornis, jumts, aizgāja bojā visa baznīcas iekārta.

Sv. Pētera un Doma baznīca
Sv. Pētera un
Doma baznīca

Sistemātiskus baznīcas atjaunošanas darbus uzsāka 1954. gadā. Vispirms atjaunoja kārniņu jumtu, 1967. gadā sākās unikālā torņa rekonstrukcija. Atšķirībā no iepriekšējiem torņiem jauno uzcēla metāla konstrukcijā, iebūvējot liftu, lai galerijas varētu izmantot par skatu platformām. Tornis ir 123,25 m augsts. Apmeklētājus paceļ līdz otrajai galerijai 72 m augstumā. Torņa atjaunošanas darbus pabeidza 1973. gada 29. jūnijā. 1975. gada jūlijā tika iedarbināts arī atjaunotais torņa pulkstenis, kam pēc vecās tradīcijas ir tikai viens - stundu rādītājs. Telpu restaurācija pilnībā pabeigta 1983. gadā.



Komentāri (1)

Reinis(Riga, Rīga, Latvija)

Kura baznica ir lielaka Peter a vai domu? Un kura ir lielaka Riga?

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)
Captcha attēls


dekor
 
   
     
Apskates vietas
Apskates vietu TOP 40
Vecrīga Rīgas vēsturiskais centrs Pārējā Rīga
Apskates vietas Rīgas apkaimēs
ĀgenskalnsGrīziņkalnsMaskavas forštateSarkandaugavaVecmīlgrāvis
Tematiskās apskates vietas
Daugavas ūdens ceļšJūgendstils RīgāPadomju RīgaPirmās brīvvalsts laiksRīgas nocietinājumiVācu Rīga
Projekta sponsori
Tūrisma aģentūra Skaistie skati
Valsts kultūrkapitāla fonds
A/S Laima
Informatīvais atbalsts
SIA ExsoBalt
IP24 - Live Webcams

© 2007-2020 Cita Rīga Par projektu | Kontakti | Meklēt portālā | Lapas karte | Viesu grāmata Datu apstrāde | LimeSurvey