Vēsture Reliģija Geto Medicīna Parki Skolas
Piemiņas vietas Arhitektūra Rūpniecība Tirdzniecība Ielu katalogs Iedzīvotāji
Lielā horālā sinagoga :: Reliģija :: Maskavas forštate :: Cita Rīga
Di greij hor šul - Lielā horālā sinagoga

Lielās horālās sinagogas drupas, 2009.g.<br>Avots: riga.in

Lielās horālās sinagogas drupas

Lielā horālā sinagoga atradās Gogoļa un Dzirnavu ielu krustojumā. 1868. gadā šajā vietā sāka projektēt lielāko sinagogu Rīgā. Projekta autors bija arhitekts Hardenaks. Jau 1869. gadā projektā tika veiktas izmaiņas - celtni paplašināja un atrada citu arhitektonisku risinājumu galvenajai ieejai. Celtniecību beidza 1871. gadā. Mājas fasādē bija sastopami vairāki arhitektūras stili, starp kuriem dominēja neorenesanse. Atbilstoši kulta tradīcijām pie sinagogas tika uzcelta rituālā pirts - mikva.

Sinagoga bija slavena ar saviem kantoniem un koriem. Pie kantona pults stāvēja tādi izcili dziedātāji kā Baruks Ļevs Rozovskis, Hermanis Jadlovkers, Mandels, Frīdlands. Lielu ebreju svētku laikā uz sinagogu klausīties kantorus un kori nāca arī citu konfesiju piederīgie.

Piemineklis Lielās horālās sinagogas vietā

Piemineklis Lielās horālās
sinagogas vietā

1941. gada 4. jūlijā sinagoga tika nodedzināta. V. Arāja tiesas prāvas dokumenti liecina, ka Gogoļa ielas sinagogas nodedzināšanu vadījis V. Arājs saskaņā ar SS ģenerāļa V. Štālekera vai viņa virsnieku instrukciju. Dedzināšana bija domāta ebreju iebiedēšanai un kalpoja par signālu viņu pasludināšanai ārpus likuma. Ugunsdzēsējiem bija pavēlēts uzmanīt, lai uguns nepārmestos uz blakus mājām, bet sinagogu neatļāva dzēst. Tajā pašā vakarā tika nodedzināts vēl ebreju lūgšanu nams Maskavas priekšpilsētā un sinagoga Stabu ielā. Sinagogu dedzinātāji bija civildrēbēs tērpti latvieši piedaloties nedaudziem uniformētiem vāciešiem. Dedzināšanas laika izvēle - sabata vakars - varētu nozīmēt, ka V. Štālekers gribēja ievilināt dievlūdzējus lūgšanu namos un tur nogalināt.

Piemineklis Lielās horālās sinagogas vietā

Piemineklis Lielās horālās
sinagogas vietā

Versijas par Lielajā sinagogā cietušo cilvēku skaitu ir ļoti dažādas. Sākot no dažiem desmitiem cilvēku, līdz 2 000 cietušajiem. VDK ziņojumos parādījusies versija par simtiem Lietuvas ebreju, kas sadeguši Gogoļa ielas sinagogā. Vēlāk 20. gs. 60. gados mācību grāmatās sāka izplatīt ziņu par 2 000 cietušajiem. A. Ezergailis apšauba šo versiju, vai sinagogas ēkā varētu saiet tik daudz cilvēku. Ārī jāņem vērā fakts, ka tobrīd bija komandantstunda un daudzi ebreji neizgāja uz ielām.

Lielā horālā sinagoga

Lielā horālā sinagoga
JewishEncyclopedia.com

Pēc kara sadegušo sinagogu nolīdzināja līdz ar zemi, pagrabu, kur bija samesti bojāgājušo kauli aizbēra. Traģēdijas vietā izveidoja skvēru, un kritušajiem par godu uzlika plāksni. Nepieminot traģēdiju, bet par godu varoņu darbam. 1988. gada 4. jūlijā šeit tika uzstādīta piemiņas zīme - liels palēks laukakmens ar izkaltu "Magen Davidom" - Dāvida zvaigzni. 2007. gadā blakus sinagogas drupām tika atklāts piemineklis Žanim Lipkem un visiem ebreju glābējiem holokausta laikā. Uz pieminekļa ir iemūžināti 270 cilvēku vārdi, kuri, riskējot ar savu dzīvību, izglāba no nāves vairāk nekā 400 ebreju.

"Altnaj šul" | Di greij hor šu | Raisiše minjanim | "Soldaten šul"



Komentāri

Pašlaik mēs veicam komentāru apkopi.