Arhitektūra :: Torņakalns :: Cita Rīga
1st slideshow image2nd slideshow image3rd slideshow image4th slideshow image5th slideshow image6th slideshow image7th slideshow image8th slideshow image
Latvian Russian
/
Apkaimju vēsture
ĀgenskalnsAndrejsalaAtgāzeneAvotiBerģiBišumuižaBrasaČiekurkalnsDārziņiDzirciemsGrīziņkalnsIļģuciemsImantaJaunciemsJuglaĶengaragsKundziņsalaMaskavas forštateMežaparksMīlgrāvisMūkupurvsPļavniekiPurvciemsRumbulaSarkandaugavaSkansteSpilveTeikaTorņakalnsVecāķiVecmīlgrāvisVecrīgaVēsturiskais centrsZaķusala
Cita Rīga iesaka
Izzini.lv
DatuApstrade.lv
Izzini.lv
Statistika LiveInternet
Яндекс.Метрика
 
2010-11-30
Torņakalna arhitektūra :: Torņakalns :: Cita Rīga
Torņakalna arhitektūra

Torņakalna koka arhitektūras piemērs Āpšu ielā. 2010.g.

Torņakalna koka arhitektūras
piemērs Āpšu ielā

Senākā Torņakalna celtne, par kuru saglabājušās laikabiedru atstātas vizuālas liecības, ir sarkanais sardzes tornis, kas nav saglabājies līdz mūsdienām. Lielākā daļa Torņakalna dzīvojamās ēkas ir celtas pēc 1812. gada ugunsgrēka, kura laikā Pārdaugavā nodedzināja ap 700 ēku. Paraugfasāžu izmantošana privātajām koka un mūra jaunbūvēm tika ieviesta kā obligāta prasība, kā rezultātā apbūvē panāca zināmu stilistisku vienveidību. Pārsvarā tika celtas vienstāvu vai divstāvu ģimenes mājas un strādnieku īres nami.

 

Torņakalna Blokmuiža. 2010.g.

Torņakalna Blokmuiža

Blokmuiža atrodas Vienības gatvē 27. Muiža celta no 1841. līdz 1843. gadam un ir vienīgā muiža ar galerijas tipa kolonādi, kas celta klasicisma stilā. 1857. gadā īpašumu ieguva Krievijas armijas kapteinis Eduards Bloks, no kura arī pati muiža ieguvusi nosaukumu. 1894. gadā muižiņā tika ierīkota aptieka un atradās tur līdz 1937. gadam. Galvenā Bloka muižas dzīvojamā ēka tika restaurēta 1952.-1954. gadā un pēc tam – 1963. gadā, pielāgojot to Torņakalna bibliotēkas vajadzībām.

Torņakalna Blokmuiža.<br>Avots: panoramio.com

Torņakalna Blokmuiža

Tagad ievērojamā muižas ēka stāv pamesta jau vairāk kā desmit gadus un gaida savus jaunos saimniekus. 2000. gada sākumā Lido paziņoja, ka atjaunos Blokmuižu, tomēr tas palika tikai idejas līmenī. 2006. gadā Blokmuižu iegādājas nekustamā īpašuma kompānija "Capitolia Group”, kas paziņoja, ka muižu atjaunos. 2009. gada martā tika iesniegta tiesā prasība par „Capitolia Group” maksātnespēju un muižas tālākais liktenis nav zināms. Ne velti Blokmuiža iekļauta 100 apdraudētāko kultūras pieminekļu sarakstā.

 

Torņakalna dzelzceļa stacija. 2010.g.

Torņakalna dzelzceļa stacija

Dzelzceļa stacija. Sākotnējā Rīgas – Jelgavas līnijas Rīgas gala stacija neatradās tagadējā stacijas vietā, bet gan daudz tuvāk Daugavai. Stacijas ēkas celta 1867. - 1868. g., celtniecību vadīja inženieris Panders. Tā bija divstāvu apmesta ķieģeļu celtne vidusdaļā, kas ir saglabājusies līdz mūsdienām, bet abi ēkas spārni, kas pēc būvapjoma veidoja 2/3 bija no koka. Tajā atradās: pieņemamā telpa ar kasi I un II klases pasažieriem; atsevišķa kase un zāle III klases pasažieriem, dāmu un kungu istabas, telegrāfa nodaļa, kā arī stacijas priekšnieka, līnijas pārvaldnieka, līnijas valdes kancelejas telpas; galvenā kase, noliktava; dažādas telpas stacijas kalpotājiem. Šobrīd ir saglabājusies ēkas centrālā daļa, kas ir pārveidota par dzīvojamo namu.

Tagadējā Torņakalna stacija tika uzcelta 19./20. gs. mijā. Pēc ugunsgrēka 1994. gada februārī staciju atjaunoja sākotnējā izskatā. Sīkāk par dzelzceļa staciju lasiet sadaļā Torņakalna infrastruktūra.

 

Torņakalna 4. tramvaju depo. 2010.g.

Torņakalna 4. tramvaju depo

4. tramvaju depo. Tramvaju depo Tipogrāfijas ielā 1 celts no 1900. līdz 1901. gadam pēc arhitekta P. Mandelštama projekta. Ceturtajā tramvaju depo, pēc analoģiskiem palīgēku risinājuma principiem, 1909. gadā tika uzcelts remonta un strādnieku ģērbtuvju korpuss ar torņveida izbūvi ūdens rezervuāram. 1970.- tajos gados depo tika rekonstruēts, lai atbilstu laika prasībām. 4. tramvaju depo apkalpoja 5. un 10. tramvaju maršrutu, taču no 2010.g. 1.novembra depo tika slēgts. Ritošais sastāvs lielākoties tika nodots citiem Rīgas tramvaju depo. Nenodotais ritošais sastāvs atrodas konservācijā 4.tramvaju depo teritorijā.

 

Ugunsdzēsēju depo. 2010.g.

Ugunsdzēsēju depo

Ugunsdzēsēju depo. Pēc R. Šmēlinga projekta īsā laika posmā Rīgā tika uzcelti 3 ugunsdzēsēju depo kompleksi, no kuriem viens atradās Akmeņu ielā 17. Tas tika uzcelts 1886. gadā. Līdz pat 20.gs. 30-tajiem gadiem tur atradās Rīgas ugunsdzēsēju nodaļa un Rīgas brandmajora dzīvoklis. Pēc 2. Pasaules kara - Ļeņina rajona ugunsdzēsības daļa, bet tagad Zemgales priekšpilsētas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta nodaļa.
Komentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)
Captcha attēls


dekor
 
   
     
Apskates vietas
Apskates vietu TOP 40
Vecrīga Rīgas vēsturiskais centrs Pārējā Rīga
Apskates vietas Rīgas apkaimēs
ĀgenskalnsGrīziņkalnsMaskavas forštateSarkandaugavaVecmīlgrāvis
Tematiskās apskates vietas
Daugavas ūdens ceļšJūgendstils RīgāPadomju RīgaPirmās brīvvalsts laiksRīgas nocietinājumiVācu Rīga
Projekta sponsori
Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments
Valsts kultūrkapitāla fonds
ALA
Informatīvais atbalsts
SIA ExsoBalt
EuroPanels

© 2007-2021 Cita Rīga Par projektu | Kontakti | Meklēt portālā | Lapas karte | Viesu grāmata Datu apstrāde | LimeSurvey