Kronvalda parks :: Parki :: Vēsturiskais centrs :: Cita Rīga
2nd slideshow image3rd slideshow image4th slideshow image5th slideshow image6th slideshow image7th slideshow image8th slideshow image1st slideshow image
Latvian Russian
/
Apkaimju vēsture
ĀgenskalnsAndrejsalaAtgāzeneAvotiBerģiBišumuižaBrasaČiekurkalnsDārziņiDzirciemsGrīziņkalnsIļģuciemsImantaJaunciemsJuglaĶengaragsKundziņsalaMaskavas forštateMežaparksMīlgrāvisMūkupurvsPļavniekiPurvciemsRumbulaSarkandaugavaSkansteSpilveTeikaTorņakalnsVecāķiVecmīlgrāvisVecrīgaVēsturiskais centrsZaķusala
Cita Rīga iesaka
Izzini.lv
DatuApstrade.lv
Izzini.lv
Statistika LiveInternet
Яндекс.Метрика
 
2013-12-15

Kronvalda parks

Kronvalda parks, 13.10.2013
Kronvalda parks

Kronvalda parks ir viens no tiem parkiem, kas pirmsākumos bija slēgta tipa parks un parastajiem Rīgas iedzīvotājiem tur nebija ļauts iekļūt. Parks atrodas pie kanālmalas, un to norobežo Elizabetes un Kr. Valdemāra ielas, kā arī Kronvalda un Kalpaka bulvāri. Pilsētas kanāls parku sadala divās daļās. Parka platība ir 11.92 hektāri.

Parka pirmsākumi saistāmi ar pilsētas vaļņu nojaukšanu, kad Krievijas imperators Aleksandrs II 1862. gadā uzdāvināja Rīgas Vācu strēlnieku apvienībai 13 ha zemes kanāla labajā malā, ko tolaik sauca par Strēlnieku dārzu.

Kronvalda parks, 25.09.2010<br>Avots: ru.wikipedia.org, Smig
Kronvalda parks

Pie parka labiekārtošanas darbiem 1863. gadā ķērās jau pazīstamais pilsētas dārznieks un ainavu arhitekts G.F.F.Kūfalts, iekārtojot ainavisku parku ar regulāriem stila elementiem. Izveidojot apstādījumus, atstāja platu, neiekārtotu joslu gar kanālmalu praktisku apsvērumu dēļ, jo 19.gs. 2.pusē un 20.gs. sākumā pa kanālu liellaivās tika piegādāti būvmateriāli, malka un dažādas preces. Īpašu uzmanību Kūfalts pievērsa puķu dobēm un rozāriju veidošanai. Šajā gadā dārzā tika uzcelts biedrības nams, kā arī šautuve un dārzs, kas bija pieejami tikai biedrības biedriem.

Kronvalda parks, 13.10.2013
Kronvalda parks

Gatavojoties Rīgas 700 gadu svinībām, parkā izveidoja projektu „Vecrīga”, kurā samazinātā veidā varēja aplūkot 17.gs. 1. puses ievērojamākās celtnes – Rātsnamu, Kaļķu vārtus, Rīgas torņus, vīna pagrabu u.c.

1921. gadā biedrība noslēdza līgumu ar Latvijas Apsardzības ministriju par strēlnieku nama un dārza daļēju iznomāšanu Armijas virsnieku klubam. 1927. gadā tika uzsākti jauni parka pārkārtošanas darbi pēc A.Zeidaka projekta, iekārtojot jaunas puķu dobes, rozāriju, strūklaku ar skulptūru, kā arī iestādot daudz introducēto koku un krūmu. Tikai ap šo laiku parks tika atvērts visiem apmeklētājiem.

Kronvalda parks, 13.10.2013
Kronvalda parks

Pēc 8 gadiem Rīgas pilsētas valde atsavināja 9 hektārus no Strēlnieku dārza teritorijas, bet 3,3 hektārus zemes kopā ar pašu Strēlnieku namu iegādājās Latvijas valsts un nodeva zemi Kara ministrijai.

1935. gadā Latvijas piensaimnieku centrālā savienība parkā atvērta Piena paviljonu, kur piedāvāja nacionālo virtuvi. Strēlnieku dārzs ieguva jaunu nosaukumu – 15. maija dārzs, bet vēl pēc diviem gadiem ieguva mūsdienās zināmo nosaukumu – Kronvalda dārzs, par godu latviešu tautas atmodas idejiskajam vadītājam un literātam Atim Kronvaldam.

Kronvalda parks, 13.10.2013
Kronvalda parks

Padomju Latvijas laikā parkā Piena paviljona vietā uzcēla jaunu „Piena restorānu”, ko vēlāk nosauca par kafejnīcu „Ainava”; mūsdienās šajā ēkā atrodas Rīgas Brīvostas pārvalde. Blakus kafejnīcai 1974. gadā tika uzcelta Latvijas Komunistiskās partijas Centrālā ēka. (tag. Pasaules t/c „Rīga”). Virsnieku nams tika nojaukts, bet tā vietā 1982. gadā uzcēla mūsdienu Kongresu namu.

2001. gadā Pilsētas kanāla kreisajā malā, pretim Rīgas Brīvostas pārvaldes ēkai uzcēla Ķīnas Tautas Republikas dāvināto Ķīnas paviljonu un blakus tam novietoja divas akmeņu grupas, kurās sakārtoti Ķīnai raksturīgi augi.

Kronvalda parks, 13.10.2013
Kronvalda parks

Parkā atrodas vairāki pieminekļi:
• Krūšutēls rakstniekam Sudrabu Edžum, kas atklāts 1957. gadā.
• Krūšutēls kompartijas un valsts darbiniekam A. Pelšam, uzstādīts 1974. gadā. 20. gadsimta 90.-to gadu sākumā krūšutēls tika iznīcināts.
• Piemineklis blakus Kongresu namam rakstniekam A. Upītim tika uzstādīts 1982. gadā.

Šodien parkā atrodas viena no bagātākajām svešzemju koku un krūmu sugām, piemēram, Japānas katsura, gurķu magnolija, divirbuļu krustābele u.c.

Komentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)
Captcha attēls


dekor
 
   
     
Apskates vietas
Apskates vietu TOP 40
Vecrīga Rīgas vēsturiskais centrs Pārējā Rīga
Apskates vietas Rīgas apkaimēs
ĀgenskalnsGrīziņkalnsMaskavas forštateSarkandaugavaVecmīlgrāvis
Tematiskās apskates vietas
Daugavas ūdens ceļšJūgendstils RīgāPadomju RīgaPirmās brīvvalsts laiksRīgas nocietinājumiVācu Rīga
Projekta sponsori
Tūrisma aģentūra Skaistie skati
Valsts kultūrkapitāla fonds
ALA
Informatīvais atbalsts
SIA ExsoBalt
EuroPanels

© 2007-2021 Cita Rīga Par projektu | Kontakti | Meklēt portālā | Lapas karte | Viesu grāmata Datu apstrāde | LimeSurvey