Zaļā zona :: Spilve :: Cita Rīga
4th slideshow image5th slideshow image6th slideshow image7th slideshow image8th slideshow image1st slideshow image2nd slideshow image3rd slideshow image
Latvian Russian
/
Apkaimju vēsture
ĀgenskalnsAndrejsalaAtgāzeneAvotiBerģiBišumuižaBrasaČiekurkalnsDārziņiDzirciemsGrīziņkalnsIļģuciemsImantaJaunciemsJuglaĶengaragsKundziņsalaMaskavas forštateMežaparksMīlgrāvisMūkupurvsPļavniekiPurvciemsRumbulaSarkandaugavaSkansteSpilveTeikaTorņakalnsVecāķiVecmīlgrāvisVecrīgaVēsturiskais centrsZaķusala
Cita Rīga iesaka
Izzini.lv
DatuApstrade.lv
Izzini.lv
Statistika LiveInternet
Яндекс.Метрика
 
2017-10-15

Zaļā zona

Hapaka grāvis Spilves pļavās, 06.06.2012<br>Avots: panoramio.com, EricRenc
Hapaka grāvis Spilves pļavās

Hapaka grāvis un Rātsupe
Hapaka grāvis un Rātsupe vai Rātsupīte ir Daugavas kreisā krasta pieteka. Izveidojies no vecupes, kas iezīmē seno Lielupes gultni pār Lieknei no Babītes ezera līdz Daugavai.

Hapaka grāvis sākas no grāvju tīkla Babītes polderī, šķērso Rīgas—Jūrmalas šoseju, tek gar Piņķiem un Babīti. Tālāk tek pa Spilves pļavām un 4,5 km no Rīgas jūras līča, Bolderājas teritorijā, ietek Daugavā. Hapaka grāvja kopējais garums ir 25 kilometri, baseina platība 61,9 km². Pietekas Lāčupīte, Spilves grāvis un Beķera grāvis.

Gultne Hapaka grāvja augštecē ir regulēta, ieplūst ūdeņi no apkārtējiem meliorētajiem mežiem un lauksaimniecības platībām. Lejtecē Hapaka grāvim ir liela un plaša gultne, kas saplūst ar Daugavas gultni. Kreisajā krastā Bolderāja, labajā Krievu sala. Lai Hapaka grāvja augšteci izmantotu meliorācijā, ir uzbūvēta sūkņu stacija, kas aptuveni par 1 metru pazemina ūdens līmeni Hapaka grāvja augštecē.

Hapaka grāvis Spilves pļavās, 06.11.2011<br>Avots: lv.wikipedia.org, Laurijs Svirskis
Hapaka grāvis Spilves pļavās
Foto: Laurijs Svirskis

Spilves pļavas
Spilves pļavas ir purvains līdzenums Rīgas ziemeļrietumu daļā, stap Bolderājas – Priedaines un Nordeķa – Kalnciema kāpu grēdām un Daugavu. Spilves pļavās holocēna (pēc ledus laikmeta) noguluma biezums ir 10-20 m. Apakšējā daļā Ancilus ezers, virs tiem Litorīnas jūras lagūnas un pēclitorīas laika ezeru un purvu nogulumi. Šeit mijas lagunārie dūņu slāņi ar kūdras kārtām un dūņainas smilts starpkārtām. Pļavu virspusē ir zaļa kūdra un smiltis. Spilves pļavas drenē Hapaka grāvis un tās pieteka Lāčupīte, kā arī meliorācijas grāvji.

Pļavu izmantošana Spilvē sākusies tikai 15. gs. beigās. Viduslaikos Spilves pļavās, netālu no Iļģuciema, atradušies Svētā gara konventa īpašumi, tālāk Daugavgrīvas virzienā bijuši rātes, ordeņa un domkapitula īpašumi. Tālāk no Daugavas atradušies Korda Bartmaņa īpašumi.

Hapaka grāvis Spilves pļavās, 07.06.2015<br>Avots: panoramio.com, Edmunds Folkmanis
Hapaka grāvis Spilves pļavās
Foto: Edmunds Folkmanis

Pārdaugava bija viduslaiku rīdzinieku pļavu priekšpilsēta, jo siens ziemā bija tikpat nepieciešams kā ganības vasarā. Daudzus gadsimtus Spilves līdzenumu izmantoja pilsētnieku lopu ganībām un siena pļaušanai. Teritorija Hapaka grāvja vidustecē abpus tagadējai Bolderājas dzelzceļa līnijai vēl līdz 20. gs. tika dēvētas par Vijgriežņu pļavām. 17. gs. pļavas bija sadalītas starp pilsētu un kroni. Valstij piederošajā Spilves daļā iedalīja pļavas dažādiem ierēdņiem un Rīgas cietokšņa garnizonam. Pļavu pilsētas daļa bija nodota rātes pārziņā, to lietoja pilsētas iestādes un privātpersonas. Speciāls dienests tika izveidots teritorijas nepārtrauktai apsardzei.

20.gs. sākumā turpinājās Spilves pļavu iznomāšana apkārtnes zemniekiem uz 6 gadiem. Iznomājamie zemes gabali bija 1-3 pūrvietu lieli.Komentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)
Captcha attēls


dekor
 
   
     
Apskates vietas
Apskates vietu TOP 40
Vecrīga Rīgas vēsturiskais centrs Pārējā Rīga
Apskates vietas Rīgas apkaimēs
ĀgenskalnsGrīziņkalnsMaskavas forštateSarkandaugavaVecmīlgrāvis
Tematiskās apskates vietas
Daugavas ūdens ceļšJūgendstils RīgāPadomju RīgaPirmās brīvvalsts laiksRīgas nocietinājumiVācu Rīga
Projekta sponsori
Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments
Valsts kultūrkapitāla fonds
ALA
Informatīvais atbalsts
SIA ExsoBalt
IP24 - Live Webcams

© 2007-2021 Cita Rīga Par projektu | Kontakti | Meklēt portālā | Lapas karte | Viesu grāmata Datu apstrāde | LimeSurvey