Bišumuižas vēsture
Vietas nosaukums
Bišumuižas dzīvojamā kungu ēka |
Sākotnēji tagadējās Bišumuižas teritorija tika uzskatīta par daļu no Katlakalna, kas bija daļa no Mazjumpravas muižas zemēm. Tas saistīts ar vietas vēsturisko attīstību un apbūvi, jo senākā apbūve šajā apkaimē veidojusies Katlakalna dzirnavu teritorijā, kur pirmās ēkas bijušas uzceltas jau pirms Livonijas kara. 17. gs. tika izveidota Katlakalna draudze, tika uzcelta pirmā baznīca un iekārtota mācītājmuiža, bet apkārtne ieguva nosaukumu – Katlakalns.
19.gs. kroga māja Bišumuižā Bauska ielā 168 |
1773. gadā smilšainajos pauguros pie Bauskas ceļa, netālu no dzirnavām tika iekārtota neliela muižiņa, ko sauca tās īpašnieku vārdos par Šildera muižu (Schilder), Hilzena muižu (Hilsen) un Bišumuižu (Bienenhof).
1792. gada dokumentos Bišumuižā bija uzskaitītas 9 celtnes. 18.gs. uzceltā muižas ēka bez ievērojamām izmaiņām kalpoja līdz 19. gs., kad tā tika nojaukta. 1810. gadā Bišumuižu iegādājās bagāto tirgotāju Brandenburgu dzimta. 1820. gadā J.Brandenburgs uzcēla līdz mūsdienām saglabājušos Bišumuižas kungu namu, un aptuveni tajā pašā laikā sāka veidot Bišumuižas parku.
Bišumuižas dzirnavu bijusi ēka |
19.gs. vidū muižiņas teritorija tika paplašināta, netālajā smilšainajā uzkalnā tika iekārtots jauns apbūves gabals – Jēkaba augstiene (Jekobshöhe), kur uzcēla jaunu dzīvojamo māju un saimniecības ēkas. J.Brandenburgs nopirka blakus esošo dzirnavu gruntsgabalu un veco dzirnavu ēku, ko pārbūvēja par eļļas fabriku. Vēlāk no dzirnavām atdalītajā zemesgabalā pie Bauskas ielas tika uzcelta lenšu fabrika. Visus šos īpašumus kopā sāka dēvēt par Bišumuižu, savukārt vietvārds "Katlakalns" tika attiecināts uz aizvien mazāku teritoriju.
Satiksme
10.tramvajs Bišumuižas galapunktā |
Attīstoties Bišumuižai radās nepieciešamība pēc satiksmes uzlabojumiem. Kādreiz vienīgā iespēja nokļūt līdz Bišumuižai bija ar pilsētas ormaņiem. 1844.gadā tika atklāta omnibusu satiksme no Kuģu un Akmeņu ielas stūra līdz Bišumuižai, kas darbojās līdz 20. gs. sākumam. Vasarās no Plosta tilta kursēja arī kuģīši līdz Bišumuižai.
10.tramvajs Bišumuižas galapunktā |
1910. gadā tika pabeigta tramvaja līnija līdz Bišumuižai – esošās Torņakalna 7. līnijas pagarinājums. Tagad līdz Bišumuižai ir iespējams aizbraukt ar daudz apdziedāto 10. tramvaju. Šis maršruts atšķiras no citiem Rīgas tramvaju maršrutiem ar to, ka posmā no apgriešanās loka pie Tipogrāfijas ielas līdz galapunktam Bišumuižā, brauc tika pa vienām sliedēm.
Šodien uz Bišumuižu var nokļūt ne tikai ar 10. tramvaju, bet arī ar 12., 23. un 26. autobusu.
Komentāri