Vēsture Baznīca Kultūra Slimnīca Ielas
Arhitektūra Rūpniecība Kapsēta Dzelzceļš Parks
Rūpniecība Torņakalnā

Torņakalna rūpnīca „VG Kvadra Pak” Vienības gatvē 11<br>Avots: panoramio.com

Torņakalna rūpnīca
„VG Kvadra Pak”

Torņakalna teritorijā atradušās dažādas lielas un mazas manufaktūras (Tabakas, cukura un vadmalas) un rūpnīcas (vērptuves, austuves, eļļas spiestuve un citas). Kā rezultātā Torņakalns veidojās par rūpniecisku Rīgas rajonu, kur vienuviet koncentrējās gan rūpnīcas, gana arī strādnieku dzīvojamās mājas. 20. gs. sākumā Jelgavas ielā 17 tika atvērta glazūras ražotne, 1900. gadā tika atklāta metālapstrādes un laku fabrika. Padomju varas gados šeit atradās r/a „Rīgas manufaktūra”, r/a „Rīgas tekstils” filiāle, tekstilgalantērijas fabrika „Lenta”, Pārtikas rūpniecības mašīnbūves izmēģinājumu rūpnīca, taukvielu kombināts, Paraugtipogrāfija, r/a „1.Maijs”.


Ķieģeļnīca. Viena no pirmajām Torņakalna manufaktūrām bija Rīgas pilsētas ķieģeļnīca, kas atradās bijušās Kobronskansta teritorijā un sāka darboties 18. gs. sākumā. Tā ražoja ķieģeļus, galvenokārt, pilsētas sabiedrisko ēku būvei. Rīgas pilsēta uzņēmumu parasti iznomāja. Tiešo ražošanas darbu ceplī vadīja meistars, kura vadībā strādāja ķieģeļu veidotāji, apdedzinātāji un palīgstrādnieki. Darba sezona ķieģeļnīcā sākās maijā un beidzās novembrī, taču pilnībā darbi nekad netika pārtraukti, jo ziemā notika gatavošanās nākamajai sezonai. 18. gs 2. pusē te bija divi šķūņi jēlķieģeļu žāvēšanai, liela ķieģeļu apdedzināmā krāsns, ķieģeļnīcas meistara māja un neliela sardzes mājiņa.

 

A/S „Tekstiliāna” bijušie korpusi Vienības gatvē 21. 2010.g.

a/s „Tekstiliāna” bijušie korpusi

„Fīreke un Leitke”. Vienības gatvē 21 pirms 2. Pasaules kara atradās firmas „Fīreke un Leitke” rotaļlietu un leļļu fabrika, kas bija vienīgā rotaļlietu fabrika Rīgā, un arī visā Baltijā. 1880. gadā, rotaļlietu tirgotājs R. Fīreke blakus savam veikalam Vecrīgā Teātra ielā ierīkoja darbnīcu rotaļlietu labošanai, un sāka arī pats veidot rotaļlietas no papes un koka. Pēc rotaļlietām bija ļoti liels pieprasījums, tāpēc 1887. gadā Torņakalnā atklāja jaunu rotaļlietu ražotni, kas savu darbu turpināja līdz 2. Pasaules karam, pēc tam tika ierīkota a/s „Tekstiliāna”.

A/S „Tekstiliāna” bijušie korpusi Torņakalna ielā. 2010.g.

a/s „Tekstiliāna” Torņakalna ielā

2008.gadā rūpnīcas teritorijā nekustamo īpašumu attīstītājs „Capitolia Group” plānoja būvēt dzīvojamo kompleksu “Tekstiliāna”, kurš 2008. gadā tika atzīts par labāko gada jauno projektu Latvijā. Projekta arhitekts - birojs „Sarma un Norde”. Kompleksā bija pārdoti vai rezervēti apmēram 30 procenti dzīvokļu, taču 2009.gada maijā pēc SIA „Kuģu stūris” pieteikuma uzņēmums „Capitolia Group” bija atzīts par maksātnespējīgu un dzīvojamā kompleksa celtniecība tika apturēta.

 

Fabrikas „Lenta” korpusi Jelgavas ielā 68/72. 2010.g.

Fabrikas „Lenta” korpusi
Jelgavas ielā 68/72

Tekstilgalantērijas fabrika „Lenta”. Atradas Jelgavas ielā 68/72. Rīgas kokvilnas vērptuves un austuves akciju sabiedrība "Lenta" tika dibināta 1880. gadā. 1940. gadā, līdzīgi kā daudzi citi uzņēmumi, tā tika nacionalizēta ar nosaukumu „Rīgas kokvilnas vērptuve un austuve "Lenta"”. 1944. - 1949. gadā uzņēmums ieguva jaunu nosaukumu „LPSR Vieglās rūpniecības ministrijas tekstilfabrika "Lenta"”. Uzņēmums padomju varas gados vēl vairākas reizes mainīja nosaukumu. 1995. gadā uzņēmums tika privatizēts un ieguva nosaukumu SIA "LENTA-12". Uzņēmums ražo un realizē tekstilgalantērijas uzstrādājumus.

 

Rūpnīcas Tvertne korpusi Vienības gatvē. 2010.g.

Rūpnīcas „Tvertne” korpuss

Pārtikas rūpniecības mašīnbūves izmēģinājumu rūpnīca. Atradās Vienības gatvē 20. Tā tika dibināta 1945. gadā ar nosaukumu „Tu mehāniskā rūpnīca”. No 1960. līdz 1968. gadam to sauca par „Pārtikas rūpniecības mašīnbūves izmēģinājumu rūpnīca, 1988. – 1991. g. par „ Rīgas pārtikas rūpniecības mašīnbūves izmēģinājumu rūpnīca "Latpiščemaš", un no 1991. līdz 1995. gadam uzņēmuma nosaukums bija Valsts rūpnīca "Tvertne". 2000. gadā uzņēmums tika privatizēts un ieguva nosaukumu SIA „Rūpnīca Tvertne”, kas nodarbojas ar šķiroto materiālu pārstrādes pakalpojumiem.

 

Ražošanas apvienības „Straume” bijušie korpusi Vēja ielā 20a. 2010.g.

R/a „Straume” bijušie korpusi
Vēja ielā 20a

Ražošanas apvienība „Straume” atradās Kārļa Ulmaņa gatvē 2. R/A „Straume” tika dibināta 1986. gadā. Apvienības galvenais uzņēmums bija rūpnīca „Straume”, kas dibināta 1965. gadā uz vairāku citu fabriku bāzes, lielākā no tām bija „Latvijas PSR Tautas saimniecības padomes Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības pārvaldes Bērnu rotaļlietu fabrika”, kas bija izveidota tikai 1957. gadā. 20.gs. 70-tajos gados ekspluatācijā tika nodots jauns r/a ražošanas un administrācijas korpuss. R/a „Straume” ražoja – mikserus, kafijas dzirnaviņas, gludekļus, gaļas mašīnas, sadzīves tehniku, baterijas, rotaļlietas, utt. Kopējais produkcijas klāsts bija vairāk kā 90 izstrādājumi. 90-to gadu sākumā ražošanas apvienība „Straume” bankrotēja.

Ražošanas apvienības „1. Maijs” bijušie korpusi Bauskas ielā 16. 2010.g.

R/a „1. Maijs” bijušie korpusi
Bauskas ielā 16

Ražošanas apvienība „1. Maijs”. Atradās Bauskas ielā 16. Pirmais rūpniecības uzņēmums šajā vietā bija 1857. gadā dibinātā R. Vildenberga ādu fabrika. 1918. gadā no tās izveidojās a/s "Oskars Vildenbergs" savienotā ādu fabrika, kurā ietilpa pirmā miecvielu fabrika Latvijā. 1938. gadā to iekļāva a/s "Ādu un vilnas centrāle" - Rīgas ādu fabrika. 2. Pasaules kara laikā fabrika tika sagrauta.

Ražošanas apvienības „1. Maijs” bijušie korpusi Vēja ielā 22. 2010.g.

R/a „1. Maijs” bijušie korpusi
Vēja ielā 22

Pēc kara atjaunotajās ēkās nodibināja miecvielu, ādu un apavu kombinātu "Blāzma". 1965. gadā tika izveidota r/a „1.Maijs”, kas sevī ietvēra vairākas citas senas apavu fabrikas. Bijusī fabrika „Blāzma” bija r/a galvenais uzņēmums un pirmā filiāle. Uzņēmumā darbojās virsādu un zoļu materiālu piegriešanas un izciršanas korpuss, ieviesti ražošanā progresīvi tehnoloģijas zoļu piestiprināšanas agregāti.

Pēc r/a „1. Maijs” slēgšanas līdz pat 20. gs. 90-to gadu vidum darbojās apavu ražošanas uzņēmums "Pirmaden".




Komentāri (1)

Tekstiliānai nebija nekādu sakaru ar leļļu ražotni. Tā bija tekstila rūpnīca/fabrika. Pēc 2.pasaules kara pārtapa par pilna cikla tekstila fabriku. Pirms tam bija vilnas pārstrādes fabrika, kur karbonizēja/attīrīja vilnu. Bēdēgi ka ražotni izzaga un ēkas, kuras nepiederēja vecajām īpašniekam, atdeva uz iznīcināšanu.

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)