Brekšu vēsture

Juglas ezers pie Brekšiem, 10.09.2021.
Juglas ezers pie Brekšiem

Brekšu apkaime atrodas Rīgas austrumu malā, Juglas ezera dienvidu galā. Apkaime ir viena no zemākajām vietām Rīgā. Viena no versijām par Brekšu apkaimes nosaukuma rašanos saistīta ar atrašanos pie Juglas ezera, kas bagāts ar brekšiem.

Akmens laikmetā, kamēr daļā šodienas Rīgas teritorijas jau bija izveidojušās zvejnieku un mednieku apmetnes, Brekšu apkaime atradās zem Juglas ezera ūdeņiem. Vēl viduslaikos Juglas ezers un Ķīšezers bija savienots vienotā ūdenstilpnē, kas tika saukts par Rodenpoyser see, kas esot cēlies no lībiešu vārda „Rodenpoisa”, kas nozīmē „dzelzs puiša ezers”.

Piķurgas upe pie Brekšu mazdārziņiem, 10.09.2021.
Piķurgas upe pie Brekšu mazdārziņiem

Netiešas ziņas par Brekšu apkaimi var gūt no 13.gs. dokumentiem. 1226. gada robežu aprakstā bija teikts, ka Rīgas lauku novada robeža iet no Rumbulas Daugavā līdz Pitorgas upes tiltam, tas nozīmē, ka Juglas ezera dienvidu gals atradās pašā Rīgas lauku novada pierobežā. 13.gs. šo teritoriju apzīmēja ar nosaukumu Putkere, tas bija arī nosaukums Piķurgas upei – tā ir vieta, kur mūsdienās satiekas Biķernieki un Brekši.

Ar zvejošanu Juglas ezerā esot nodarbojušies daudzi apkārtnes zemnieki. Tiek uzskatīts, ka šajā apkaimē dzīvojuši lībieši, par ko liecina Piķurgas vārda izcelsme – agrāk upe saukta „Pitcorga”, kas nozīmēja „garais strauts”. Iespējams, ka vācu valodā tā pārtapusi par Pytker, Putker, jo latīniski šī teritorija saukta par terra super Putkere. Ar laiku apkaimes nosaukums pārveidojies par Bickeren, kas, savukārt, cēlies no bišu nosaukuma, jo Brekšu apkaimes iedzīvotāji savus bišu stropus turējuši Piķurgas upes apkārtnē.

Nautrēnu ielas apbūve Juglas papīrfabrikas ciematā, 10.09.2021.
Nautrēnu ielas apbūve Juglas papīrfabrikas ciematā

19 gadsimta beigās Rīgas apkārtnē tika atvērti dažādu nozaru rūpniecības uzņēmumi. Rīgas un tās apkaimes plānā pie Brekšu līča atzīmēts uzņēmums „Feilis” un mājas „Lapaiņi”. Tomēr cilvēki šo apkaimi vēl ar vien sauc par Juglas papīrfabrikas ciematu, jo šajā apkaimē 1885. gadā darbu sāka Juglas papīrfabrika, kā rezultātā arī izveidojās Juglas papīrfabrikas ciemats Juglas ezera dienvidaustrumu malā. Biķernieku ielas galā atrodas bijušās Juglas papīrfabrikas nosēdlauki. 20. gadsimta 80. gados šeit ieguva smiltis, šobrīd šeit 77 ha platībā top Juglasciems – piepilsētas ciemats, kurā plānoti dažāda veida mājokļi – gan privātmājas un rindu mājas, gan daudzdzīvokļu ēkas.

Video

Avots: facebook.com, Apkaimju Koordinatore Daiga Mežale, Brekšu apkaime, 26.06.2023.

Video

Avots: facebook.com, Apkaimju Koordinatore Daiga Mežale, Brekšu apkaime, 27.07.2023.


Komentāri

Pašlaik mēs veicam komentāru apkopi.