Teikas arhitektūra

Teikas arhitektūra, 15.08.2010.<br>Avots: lv.wikipedia.org, Jānis Vilniņš (ScAvenger)
Teikas arhitektūra

Sākotnēji Teikas apkaimi un tās arhitektūru var saukt par 20.gs. 30-gadu “guļamrajonu” bez jebkādas arhitektoniskās kopības, jau 20.gs. 30.- tajos gados arhitekti asi vērsās pret tik stilistiski dažādu ēku celtniecību, kā rezultātā teritorija vairāk līdzinās mazpilsētai vai ciemam, nevis galvaspilsētai.

Teika kā apdzīvots Rīgas rajons sāka veidoties tikai 1929. gadā, kad izbūvēja Zemitāna laukumu un tam pieguļošu vēdekļveidīgu ielu tīklojumu. No Rīgas pilsētas šeit bija iespējams iegādāties 1 000 m3 lielus apbūves gabalus, ko zemes gabalu īpašniekam bija jāapbūvē trīs gadu laikā. Apkaimes apbūvē nebija vienota stilistiskā virziena, jo zemes īpašniekiem bija jāceļ vienai, vai divām ģimenēm paredzētas brīvi stāvošas dzīvojamās ēkas, kā rezultātā izveidojās situācija, ka dažas ēkas tika celtas pie pašas ielas, bet citas dziļāk teritorijā. Blīvāka trīsstāvu apbūve bija atļauta tikai gar Brīvības gatvi un Lielvārdes ielu. 10 gadu laikā šajā teritorijā tika uzceltas vairāk nekā 600 ēkas — pārsvarā divstāvu mazģimeņu nami ar 4-6 dzīvokļiem.

Šo dzīvojamo ēku “koloniju” apsaimniekoja kooperatīvs ”Savs stūrītis”. Šis bija viens no Rīgas aktīvākajiem dzīvokļu kooperatīviem, viņš ieguva lielus apbūves gabalus arī no privātām personām, nevis tikai Rīgas domes.

Šobrīd Teikas apkaimes arhitektonisko daudzveidību bagātina arī jaunie projekti, kas apkaimē tiek realizēti. Viens no šādiem projektiem ir “Jaunā Teika” (Ropažu ielā 12), kas aizņem 7 ha lielu teritoriju un sevī ietver dzīvojamās un biroju mājas, tirdzniecības centru, bērnu rotaļlaukumus, skvēru ar strūklaku, autostāvvietas un labiekārtotus un apzaļumotus pagalmus.

2005. gada jūnijā ekspluatācijā tika nodotas divas dzīvojamās ēkas projektā “Āraišu nams”, kas atrodas Āraišu ielā 36/3. 2004. gada martā ekspluatācijā tika nodots projekts “Ozolsēta”, kas atrodas Brīvības ielā 338. Ēkai ir 7 stāvi un 54 dzīvokļi. Tie ir tikai daži no jaunajiem projektiem, kas atrodas Teikā, ņemot vērā apkaimes ģeopolitisko novietojumu, šeit nepārtraukti, tiek attīstīti dažādi jaunie projekti.Komentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)