Sv.Trīsvienības baznīca | Kristus apskaidrošanas baznīca | Kristus karaļa baznīca Sv.Trīsvienības baznīcas draudze
Kristus apskaidrošanas pareizticīgo baznīca

Kristus apskaidrošanas pareizticīgo baznīca

Kristus apskaidrošanas
pareizticīgo baznīca 2008.g.

Kristus apskaidrošanas pareizticīgo baznīca 19. gs sākumā Sarkandaugavā bija unikāls lūgšanu nams, kur notika ekumeniskie dievkalpojumi, bija katoļu, pareizticīgo un luterāņu altāri. Pēc Sv. Trīsvienības luterāņu baznīcas pabeigšanas lūgšanu namu aizvēra.

1890. gada 15. augustā svinīgi tika iesvētīta Preobraženska baznīca, ko cēla pēc arhitekta M. Nuncka projekta, tā saucamajos Aleksandra Augstumos. Par baznīcas celtniecību tika domāts vairāk kā 40 gadus, taču nepietika līdzekļu. 1852. gadā vietējie uzņēmēji ziedoja pirmos 50 rubļus. Tika izdota grāmata par baznīcas celtniecību un izplatīta pa visu Rīgu. Tomēr arī tas deva tikai 393 rubļu ziedojumu. Zemi baznīcas celtniecībai deva pilsēta bez maksas, tika sastādīts plāns koka baznīcas celtniecībai 300 dievlūdzējiem.

Kristus apskaidrošanas pareizticīgo baznīca

Kristus apskaidrošanas pareizticīgo baznīca un pimineklis Nometnes Riga-Kaiserwald ieslodzītājiem upuriem

Tomēr arī šāda baznīcas celtniecība netika veikta līdzekļu trūkuma dēļ. 1887. gadā atkal tika risināts jautājums par baznīcas celtniecību Aleksandra Augstumos. Bet izrādījās, ka tajā vietā, kur bija paredzēts celt baznīcu, jau bija uzceltas mājas. Ar lielām pūlēm tika atrasta jauna vieta baznīcas celtniecībai (tagadējā). Par zemi bija jāgādā pilsētai - noma 1 rublis gadā. Tika sastādīts jauns plāns, vienam no komturejas locekļiem divas reizes mēnesī vajadzēja personīgi ziņot par baznīcas celtniecību. Visu celtniecības laiku tika vākti ziedojumi. Vairākas baznīcas un klosteri dāvināja ikonas.


Kristus apskaidrošanas pareizticīgo baznīca

Kristus apskaidrošanas baznīca
Foto: Ainars M.

Baznīcas iesvētības notika gan krievu, gan latviešu valodā. Tā sākās deviņos no rīta, piedalījās divi kori, pēc tam bija svinīgas brokastis.

Uzskatītas 97 ikonas, kā arī galdiņš. Visas ikonas ir datētas ar 19. gs vidu un 20. gs sākumu. Daļa svētbildes ir pārvestas no Ilūkstes klostera un Daugavgrīvas cietokšņa baznīcas. Uzskaiti veica Malkovincs un Kiseļevs.22

Sv.Trīsvienības baznīca | Kristus apskaidrošanas baznīca | Kristus karaļa baznīca Sv.Trīsvienības baznīcas draudzeKomentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)