Vēsture Reliģija Geto Medicīna Parki Skolas
Piemiņas vietas Arhitektūra Rūpniecība Tirdzniecība Ielu katalogs Iedzīvotāji
"Bikur holim" - ebreju slimnīca

Slimnīca Bikur holim

Slimnīcas Bikur holim ēka
Maskavas ielā

"Bikur holim" adrese ir Maskavas ielā 122/128. Par ebreju filantropa Ulriha Milmana un organizācijas "Džojnt" līdzekļiem 1924. gadā tika uzcelta slimnīca, kur ārstēja ne tikai ebrejus, bet arī citas nacionalitātes cilvēkus. Atbilstoši 20. gadsimta 20. gadu prasībām, slimnīcu izveidoja par lieliski iekārtotu un aprīkotu augstas klases daudzprofila stacionāru, kura galvenais lepnums bija tajā strādājošie izcilie un talantīgie ārsti, profesionālās medicīnas māsas un apkalpojošais personāls.

Slimnīcā bija trīs nodaļas - terapeitiskā, ķirurģiskā un neiroloģiskā. Slimnīcas ārsti bija patiesi sava darba entuziasti, kas aktīvi piedalījās jaunu, reizēm pat unikālu diagnostikas un ārstēšanas metožu izstrādāšanā. Daudzi no viņiem guva ievērojamus panākumus medicīnas zinātnes attīstībā un jaunu tehnoloģiju izstrādē. Šo ārstu vārdi ir ierakstīti Latvijas medicīnas vēsturē : slimnīcas "Bikur holim" galvenie ārsti I. Joffe. I. Hāze, profesori V. Mincs (ķirurģijas nodaļas vadītājs, kurš bija vadošais speciālists savā jomā. Viņš pirmais Latvijā veica sirds un smadzeņu operācijas), V. Kretcers (vadošais terapeits, internatūras audzēkņu audzinātājs, izcils ārsts) , B. Hercfelds (ginekologs, Linas hacedek slimnīcas direktors), G. Gitelsons, M. Hiršbergs, Z. Čerfass (izcils klīnicists, profesora V. Kretcera skolnieks, vairāku Latvijas ārstu paaudžu skolotājs, ilggadējs Latvijas terapeitu biedrības zinātniskais sekretārs), M. Dubinskis (pazīstams ķirurgs, profesora V. Minca skolnieks), G. Šneiders ( pazīstams Latvijas ķirurgs traumatologs, profesora Minca skolnieks), L. Javorkovskis (viens no hematoloģijas pamatlicējiem Latvijā, ilggadējs Latvijas hematoloģijas centra vadītājs), I. Krons, B. Landa (pazīstams ķirurgs, profesora V. Minca skolnieks), M. Joffe (Latvijā pirmā EKG kabineta veidotājs, Latvijas veselības aizsardzības ministra vietnieks, pēc tam RMI pasniedzējs), N. Nagalifs, H. Civjans.

2. Pasaules kara laikā daudzu "Bikur holim" slimnīcas darbinieku likteņi beidzās traģiski, viņi gāja bojā geto, tika dzīvi sadedzināti, nošauti, vai gāja bojā mokpilnā nāvē koncentrācijas nometnēs. Tā, piemēram, I. Joffe gāja bojā Rīgas geto 1941. gadā, bet V. Mincs koncentrācijas nometnē Buhenvaldē netālu no Veimāras 1945. gada februārī.

Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viens no valdības un Rīgas Domes pirmajiem aktiem bija lēmums par slimnīcas "Bikur holim" atdošanu tās bijušajam īpašniekam Ebreju slimnīcas "Bikur holim" biedrībai, jo 1940. gadā padomju vara slimnīcu nacionalizēja. Sākumā lēmums attiecās tikai uz īpašuma pārvaldīšanas tiesībām, bet 1998. gada 21. maijā pieņemtais Saeimas likums atjaunoja visas biedrības tiesības uz savu īpašumu.

Viens no pirmajiem slimnīcas uzdevumiem pēc tam, kad to atguva "Bikur holim" biedrība, bija iekļaušanās Latvijas Republikas veselības aprūpes sistēmā, saskaņā ar kuru Bihur holim sākotnēji tika definēta kā lokāla ārstniecības iestāde Latgales priekšpilsētā. Tagad slimnīcas funkcijas ir - daudzprofila stacionārs, kas sniedz ambulatoru un konsultatīvu palīdzību 20 specialitātēs; Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas galvenā medicīnas iestāde, kas nodrošina arī citu Rīgas rajonu un pilsētu iedzīvotājus ar medicīnisko aprūpi; sociālās un medicīniskās palīdzības centrs pacientiem, kas sirgst ar hroniskām saslimšanām, kurā iespējams saņemt pilnvērtīgu aprūpi un ārstēšanu arī termināliem slimniekiem līdz mūža beigām; rehabilitācijas iestāde, kurā dažādu medicīnas profilu slimnieki var pilnībā atgūt veselību, sevišķi kardioloģijas pacienti.

Kopš savas pirmās pastāvēšanas dienas slimnīca "Bikur holim" aktīvi iekļāvās Rīgas ebreju kopienas un Rīgas reliģiskās ebreju kopienas dzīvē. Līdz ar sava statusa atjaunošanu slimnīca sāka aktīvi piedalīties kopienas dzīvē un reliģiskajos pasākumos. Turpinot pirmskara tradīcijas, slimnīcā notiek apgraizīšanas rituāli, ir organizēta bezmaksas ēdināšana trūcīgajiem ebreju kopienas locekļiem, gada laikā bez maksas tiek izsniegtas 9 000 pusdienas. Tomēr īpaši svarīgs slimnīcas ieguldījums ir ebreju kopienas locekļu medicīnas aprūpē. Vairāk kā 1 500 cilvēku katru gadu bez maksas saņem palīdzību stomatoloģijā un zobu protezēšanā, oftalmoloģijā, uroloģijā, ginekoloģijā, endoskopijā, kunsultācijas pie terapeitiem, medicīnisko palīdzību stacionārā un medikamentus.

Uz slimnīcas ēkas fasādes atrodas memoriālā plāksnīte izcilajam Latvijas medicīnas darbiniekam profesoram V. Mincam ar uzrakstu - "Šajā namā no 1924-1940 gadam strādāja ievērojamais ķirurgs - profesors Vladimirs Mincs 1872-1941".




Komentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)