Vēsture Arhitektūra Parks Kultūra Rūpniecība Infrastruktūra

Anniņmuiža | Citas Imantas muižas | Anniņmuižas mežs

Anniņmuiža

Anniņmuižas ēka
Anniņmuižas ēka

Anniņmuiža (Annenhof Waldschloss, Анненгофъ) ir vienīgā no Imantas muižām, no kuras kompleksa saglabājusies kāda būve, 19.gs. beigās neorenesanses stilā celtais Anniņmuižas dzīvojamais nams, kas laika gaitā ir maz pārveidots, taču neatrodas labā tehniskā stāvoklī. 17.gs. beigās vietā, kur tagad atrodas Anniņmuiža bijusi Meinerta muiža (Meinershoff, Meyners Hof), lai gan dokumentos tā pirmo reizi minēta jau 1595. gadā. 1768. gadā muižu iznomāja slepenpadomniekam, baronam O. H. fon Fītinghofam Šēlam (Otto von Vietinghoff gen. Scheel), kura īpašumā tolaik bija Zolitūdes un Šampētera muižas. Pēc Fītingofa Šēla kāzām ar Annu Ulriku fon Minihu muiža tika pārsaukta par Anniņmuižu, īpašnieka sievas vārdā. Pēc nosaukuma maiņas muiža tika saukta par “jautro muižiņu”, jo tur notika teātra izrādes un organizētas balles.

Anniņmuižas ēka, 19.04.2008<br>Foto: Ģirts Konstants
Anniņmuižas ēka
Foto: Ģirts Konstants

18.gs. beigās muiža tika pārdota Oto Heinriham fon Igelstrēmam, jau 1817. gadā īpašnieks bija maiznieks Georgs Losbergs, līdz pat 1889. gadam, kad to iegādājās K. Jensens, muižai nepārtraukti mainījās īpašnieki. Jensenu dzimtai tā piederēja līdz pat 20.gs. 20-tiem gadiem. 19.gs. beigās blakus iepriekšējam muižas centram tika uzcelta dzīvojamā ēka un izveidots regulāra plānojuma parks. Celtnes projekta autors nav zināms.

Muižas ēka tika postīta 1905. gada nemieros, pēc 1. Pasaules kara ēka ilgāku laiku palika izpostīta, vēlāk to atjaunoja. 20.gs. 30-tajos gados muižas parkā tika svinēti svētki un rīkotas zaļumballes. 1948. gadā zeme tika piešķirta lauksaimniecības tehnikuma izveidei. Kopš 1957. gada šeit darbojās 2.internātskola. 20.gs. 70-to gadu sākumā tā nonāca LU īpašumā. Sākotnēji šeit atradās Ģeogrāfijas fakultāte, tagad – Pedagoģijas fakultāte un LU dienesta viesnīca. Muižas ēkā atrodas studentu darbnīcas un Pedagoģijas vēstures muzejs.

Ārējās saites:
• Gatis Pāvils, 2009 – Anniņmuižas "meža pils".

Anniņmuižas bildes
Anniņmuižas ēka, 06.10.2014 Aleja pie Anniņmuižas ēkas, 06.10.2014 Dīķis pie Anniņmuižas ēkas, 06.10.2014
Anniņmuižas ēka Aleja pie Anniņmuižas ēkas Dīķis pie Anniņmuižas ēkas

Anniņmuiža | Citas Imantas muižas | Anniņmuižas mežsKomentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)