Vēsture Baznīcas Kultūra Slimnīca Līcis
Arhitektūra Rūpniecība Tirgus Ielu katalogs Parki

Āgenskalna baptistu baznīca

Āgenskalna baptistu baznīca
Āgenskalna baptistu baznīca
Foto: J. Sedols

Āgenskalna baptistu baznīca celta no 1913. līdz 1916. gadam. Tā atrodas Mārupes ielā 14. Baznīcu projektējis arhitekts A. Vanags. Sākotnēji baznīca bija iecerēta kā neoromānikas formās būvēta celtne. Plānojuma un apjoma struktūrā dominēja jūgendstila iezīmes, galvenokārt asimetrija. Projektā fasādi veidoja asimetriski novietots trīsstāvu tornis ar piramidālu jumtu un divstāvu korpuss ar zelmini un smagnēju, romantisma stilā veidotu perspektīvo portālu centrā. Tornim bija nelieli lodziņi ar pusloka pārsedzi, tā stūros - pakapienveida kontrforsi. Uzceltais dievnams nedaudz atšķīrās no A. Vanaga projektētā. Sākotnēji tornis baznīcai vispār netika uzcelts. Torni uzbūvēja tikai 1936. gadā, turklāt smailāku kā projektā. Perspektīvais portāls Mārupes ielas fasādē nebija tik smagnējs.

Āgenskalna baptistu baznīca
Āgenskalna baptistu baznīca
Foto: M.Strīķis

Ēkas daļā gar Mārupes ielu pirmā stāvā bija izvietots vestibils un divas nelielas velvētas zāles, otrā stāvā - mazā draudzes telpa, ko izgaismoja nelieli logi ar pusloka pārsedzi. Vertikāli šai ēkas daļai bija izvietota draudzes telpa ar pusapaļu apsīdu galā. Telpu no abām pusēm izgaismoja desmit lieli logi ar pusloka pārsedzi. Virs draudzes telpas ieejas daļas bija izbūvēts balkons. Ap apsīdu izvietotas saimniecības telpas un dzīvoklis mācītājam. Vienīgie baznīcas rotājuma elementi bija armatūras josliņas frontonos un ēkas augšdaļā. 1933. gadā baznīcā tika iebūvētas jaunas ērģeles.

Āgenskalna baptistu baznīca
Āgenskalna baptistu baznīca
Foto: M.Strīķis

Āgenskalna baptistu baznīca darbojās arī 2. Pasaules kara laikā un vēl pēc kara. 1961. gadā notika pēdējais dievkalpojums. No 1961. līdz 1991. gadam draudze pulcējās Rīgas Mateja baptistu draudzes dievnamā. Padomju vara baznīcas telpas draudzei atsavināja un tajā ierīkoja TV studiju pēc arhitekta O. Dombrovska projekta. 1965. gadā nojauca torni, pārbūvēja draudzes telpu, piebūvēja tai paralēlu piebūvi, likvidēja ieejas portālu.

Āgenskalna baptistu baznīca bija pirmais no padomju varas atgūtais dievnams. PSRS gados tajā bija ierīkota televīzijas studija. A. Ludviks atceras, ka laikā, kad PSRS prezidentu Mihailu Gorbačovu apmeklējis amerikāņu kolēģis Ronalds Reigans, viņš nosūtījis par to vēstuli abiem prezidentiem. Viņi atsūtījuši atbildi, ka jautājums jānokārto - ar to A. Ludviks devies uz izpildkomiteju pie Alfrēda Rubika, un ēka atdota baznīcai.

Āgenskalna baptistu baznīca
Āgenskalna baptistu baznīca

Pēc dievnama atgūšanas, arhitekts L. Skuja izstrādāja rekonstrukcijas projektu, un sākās rekonstrukcijas darbi. Draudzes telpa tika izbūvēta augstāka, likvidēti garenfasādes logi, iebūvēti īpaši apgaismes ķermeņi. Altārdaļu rotāja gobelēns. Otrā stāvā atradās mazā draudzes telpa. Tās logi pavērsti pret Mārupes ielu.

Āgenskalna baptistu draudze dibināta 1879. gadā, bet oficiāli reģistrēta 1884. gadā. 1879. gadā Rīgas Sākuma baptistu draudzes locekļi, kas dzīvoja Pārdaugavā, sāka noturēt dievkalpojumus Āgenskalnā un nodibināja pastāvīgu kori, bet 1882. gadā - māsu pulciņu. 1884. gadā saka darboties svētdienas skola. 1888. gadā tika uzcelts pirmais draudzes dievnams - Tempļa ielā 2. 1916. gadā uzcēla Āgenskalna baptistu baznīcu, 1939. gadā blakus baznīcai - veco ļaužu pansionātu "Saulriets" (arhitekts A. Šmēlings). Padomju laikā pansionāts tika atsavināts.

Āgenskalna baptistu baznīca
Āgenskalna baptistu
baznīcas tornis

1989. gadā draudze atguva savu dievnamu, bet 1992. gadā - pansionātu. 1993. gadā pansionāta ēkā sāka darboties pirmā kristīgā skola Rīgā. Tagad šajā namā darbojas Bībeles institūts. Āgenskalna baptistu baznīcā darbojas svētdienas skola un Internacionālā baptistu draudze. Kopš 1993. gada izdod mēnešrakstu "Mājas".

Mācītāji, kuri darbojušies Āgenskalna baptistu baznīcā:
J. Rumbergs - 1879.-1890.
J. A. Freijs - 1890.-1903. un 1917.-1920.
A. Korps - 1931.-1944.
V. Molčanovs - 1950.-1968.
P. Egle - 1968.-1979.
A. Ludviks - 1987.-1994.
E. Mažis - 1995.-...


Martiņa baznīca Āgenskalnā
Āgenskalna baptistu baznīca
Svētās Trīsvienības pareizticīgo baznīca
Latvijas Metodistu baznīca
Sv. Alberta katoļu baznīca


Komentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)