Vēsture Baznīcas Kultūra Medicīna
Arhitektūra Rūpniecība Infrastruktūra Zaļā zona

Latvijas Balzāms | Rīgas juvelierizstrādājumu rūpnīca
Rīgas protēžu un ortopēdiskā rūpnīca | V. Ķuzes fabrika (Staburadze)
V. Ķuzes saldumu fabrika (Staburadze)

V. Ķuzes fabrikas ēka Artilērijas ielā 55. 2009.g.<br>Foto: M.Strīķis
V. Ķuzes fabrikas ēka
Foto: M.Strīķis

Viens no ievērojamākajiem Grīziņkalna uzņēmumiem, kas laika gaitā nepārtraukti ir paplašinājies un, mainoties nosaukumiem, ir izdzīvojis līdz šodienai ir Vilhelma Ķuzes uzņēmums.

Tā pirmsākumi meklējami jau 1910. gadā, kad V. Ķuze īrēja pagrabstāva telpas Avotu ielā 16, kur atvēra savu pirmo maiznīcu un konditoreju. 1912. gadā V. Ķuzes maiznīca un konditorija tika atvērta Krāsotāju ielā 25. Jaunajā ceptuvē bija tvaika cepamā krāsns, tas bija īsts retums Rīgā. Ceptuve turpināja darboties arī Avotu ielas namā. Tika atvērti arī vairāki jauni veikali - ceptuves. Ap namu Krāsotāju ielā sāka veidoties V. Ķuzes impērija. 1912. gadā darbu sāk arī pirmā V. Ķuzes konfekšu darbnīca.

Staburadzes ražošanas ēkas Tallinas ielā. 2010.g.
Staburadzes ražošanas ēkas
Tallinas ielā

1. Pasaules kara laikā rūpnīcas iekārtas tika evakuētas uz Krieviju. Uzņēmums darbu sāka gandrīz pilnīgi no jauna 1920. gada decembrī, kad darbu atsāka V. Ķuzes biskvītu ceptuve. 1923. gadā tika celtas jaunas fabrikas telpas, jo esošās bija palikušas par šaurām. Saldumu ražotnē turpināja augt gan darbinieku skaits, gan produkcija, gan arī telpas.

1940. gadā Ķuzes fabriku nacionalizēja, bet Vilhelmu ar ģimeni izsūtīja uz Sibīriju, kur viņš 1941. gadā koncentrācijas nometnē mira. Kopš 1941. gada uzņēmumu sauca „17. jūnijs” par godu 1940. gada 17. jūnijam. Padomju varas gados notika uzņēmuma specializācija, kas sākās 1954. gadā un pilnībā tika pabeigta 1959. gadā. „17. jūnijs” ražoja tikai miltu izstrādājumus. Pārējās iekārtas pārveda uz „Laimu” un „Uzvaru”.

Staburadzes ražošanas ēkas Tallinas ielā. 2010.g.
Staburadzes ražošanas ēkas
Tallinas ielā

1996. gadā tika veikta uzņēmuma privatizācija un nodibināta akciju sabiedrība „Staburadze”. 2000. gadā, lai nodrošinātu uzņēmuma konkurēt spēju Latvijā un Eiropā, Staburadze apvienojās ar Laimu. „Staburadzes” kontrolpakete pieder SIA „Nordic Food”. Turpmāk uzņēmums produkciju ražo ar tirdzniecības markas Laima nosaukumu. 2005. gada maijā tika nodibināts meitas uzņēmums SIA „Staburadzes Konditoreja”, kas ražo dažādas tortes, un šis uzņēmums pārmantojis arī „Staburadzes” logo.


V. Ķuzes uzņēmuma bildes
V. Ķuzes saldumu fabrikas reklāmas attēls 1910.g.<br>Avots: A/S Laima V. Ķuzes piemiņas plāksne pie fabrikas ēkas Artilērijas ielā 55. 2002.g.<br>Foto: J. Sedols Staburadzes logotips. 2010.g.
V. Ķuzes saldumu fabrikas
reklāmas attēls 1910.g.
V. Ķuzes piemiņas plāksne pie
fabrikas ēkas Artilērijas ielā 55
Staburadzes logotips

Latvijas Balzāms | Rīgas juvelierizstrādājumu rūpnīca
Rīgas protēžu un ortopēdiskā rūpnīca | V. Ķuzes fabrika (Staburadze)Komentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)