Vēsture Reliģija Geto Medicīna Parki Skolas
Piemiņas vietas Arhitektūra Rūpniecība Tirdzniecība Ielu katalogs Iedzīvotāji
Ebreju grautiņu vieta 1905. gada 22-23. oktobrī

Mazā Kalna iela - viena no grautiņu vietām

Mazā Kalna iela -
viena no grautiņu vietām

1905. gada 22.-23. oktobrī notika ebreju grautiņš - Mazā Kalna ielā 15, Lielā Kalna ielā 2, Sv. Jāņa baznīcas apkārtnē un Ludzas ielā 41/43. Grautiņš bija atbilde cara valdībai uz ultimatīvajām prasībām revolucionāros masu mītiņos, kuru prasība bija ebreju izsūtīšana no Rīgas. Grautiņi sākās 1905. gada 22. oktobrī, dienas otrajā pusē, Maskavas priekšpilsētā. Huligāni bruņojušies ar revolveriem un akmeņiem ielauzās ebreju veikalos, uzbruka garāmgājējiem, ja bija aizdomas, ka tie ir ebreji. Pakāpeniski šie grautiņi pārvietojās uz patversmi Ludzas ielā 41/43. Kad ebreju - latviešu patruļa centās izkliedēt grautiņos iesaistītos, Sv. Jāņa baznīcas apkārtnē parādījās kazaki, kas uz patruļu atklāja uguni.

Nākošajā dienā, 23. oktobrī, grautiņa veicēji Mazajā Kalna ielā 15 nogalināja strādnieku un sievieti, kas atgriezās no tirgus. Kad strādnieku patruļa centās ar šāvieniem izkliedēt grautiņa dalībniekus, parādījās zaldāti un sāka ķert iedzīvotāju aizstāvjus. Tās pašas dienas pēcpusdienā Lielajā Kalna ielā pie baznīcas sapulcējās ap 1 000 grautiņu veicēji, kuri ar cara portretiem, ikonām un karogiem, dziedot dziesmas virzījās uz Ludzas ielu, kur ielauzās patversmē. Tika nogalināti divi patversmes iedzīvotāji un desmit ievainoti, Maskavas ielā tika nogalināti vēl divi cilvēki.

Ebreju - latviešu strādnieku patruļa nevarēja apturēt grautiņus, bet, pateicoties viņiem, grautiņi nevērsās plašumā.

Piemineklis 1. Pasaules kara un Latvijas atbrīvošanās cīņās kritušajiem ebrejiem Ebreju grautiņu vieta 1905. gada 22-23. oktobrīKomentāri

Pašlaik mēs veicam komentāru apkopi.