Vēsture Kapsētas Izglītība Infrastruktūra
Arhitektūra Zaļā zona Rūpniecība Neredzīgo ciemats

Grāvenheides muiža

Grāvenheides muiža – atradās Juglas ezera krastā, tā bija viena no 18.gs. pievilcīgākajām un skaistākajām Rīgas muižiņām. Līdz mūsdienām tā nav saglabājusies. Muižiņas kungu māja bija neliela vienstāvu baroka stila koka guļbūve ar mansarda stāvu un nošļauptu jumtu. Namam bija nelieli divu vērtņu logi ar stiklojumu svina ietvarā. Ieejas durvju vērtnes bija apšūtas ar dēļiem skujiņā, to gludā plakne krāsota sarkana, profilu daļa - balsināta.

Ap 1730. gadu Lielās Ģildes vecākais Ernests Heidefogels uz Biķernieku draudzes novada zemnieka Veļķa zemes izveidoja ārpilsētas muižiņu pie Juglas ezera. 1772. gadā muižā sāka darboties pirmā Rīgas cietes un pūdera manufaktūra, kas lielāko daļu produkcijas eksportēja. Pēc tam, kad Grāvenheides muižiņu 1810. gadā iegādājās tirgotājs Hermanis Goronskis, 1816. gadā manufaktūrā strādāja vairs tikai viens meistars ar 10 strādniekiem. 1862. gadā Grāvenheides muižiņas īpašnieks bija Jūliuss Goronskis, kam piederēja tuvējā ādu pārstrādes fabrika.

Grāvenheides muižiņā kādreiz uzturējās vācu publicists J.G.Herders. Viņš šeit sarakstīja vairākus dzejoļus un kantāti par godu Biķernieku baznīcas iesvētīšanai.

Mūsdienās blakus muižiņas vietai vēl tagad ir saglabājusies "Garanskas" ādu fabrikas ēka, kurā bijusi arī veca alus brūža iesala māja. Saglabājušies arī daži agrākā parka ozoli, palīgceltnes Ūdeļu ielā 7.

Ārējās saites:
• Ambermarks, 2009 – Grāvenheides muižiņa
• Līga Landsberga, 2012 – Grāvenheides muiža
• Zudusi Latvija – Grāvenheides (Garanska) muiža pie Juglas ezeraKomentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)