Vēsture Baznīcas Ostas Iedzīvotāji
Ielu katalogs Arhitektūra Laukumi Tirdzniecība

Svētā Pētera baznīca

Rīgas Svētā Pētera baznīca,
Adrese: Reformācijas laukums 1, Rīga
Uzcelta: 1209. gadā
Konfesija: Luterisms
Stils: Gotika
Mājaslapa: svpetera.lv

Svētā Pētera baznīca ir pilsētas dominante, augstākā Rīgas baznīca, no kuras torņa paveras brīnišķīga panorāma uz Vecrīgu. Baznīca ir ievērojams gotikas stila 13. gadsimta arhitektūras piemineklis, viena no vecākajām un vērtīgākajām viduslaiku celtnēm Baltijas valstīs.

Rīgas Svētā Pētera baznīca (vācu: Petrikirche) jau no pašiem saviem pirmsākumiem piederējusi pilsētai. Rīga, gribēdama celt savu prestižu, vēlējās izveidot arī savu baznīcu, lai tā būtu lielāka un prestižāka par citām. Tā bija cīņa starp Doma un Pētera baznīcu Rīgā.

Sv. Pētera baznīca
Sv. Pētera baznīca

Pirmo reizi ēka dokumentos minēta 1209. gadā. Tā bija neliela halles tipa trīsjomu ēka ar savrup stāvošu torni, tomēr nav zināms vai tā ir atradusies savā tagadējā vietā. Tagadējā trīsjomu bazilika radusies pārbūvju rezultātā 15. gadsimtā. Tās altāra daļu 15.gs. sākumā pēc Rostokas Svētās Marijas baznīcas parauga uzcēla dižgotikas stilā no turienes ataicinātā būvmeistara Johana Rumešotela vadībā. Baznīcas pārbūves un paplašināšanās darbi turpinājās visu 15.gs, it sevišķi gadsimta otrajā pusē.

Pulksteņi viduslaikos bija retums, Pētera baznīcas tornī 1352. gadā tika uzstādīts pirmais publiskais pulkstenis Rīgā. Baznīcas tornī stāvēja sargs, kas brīdināja par draudošajām briesmām pilsētai vai ugunsgrēku.

Sv. Pētera baznīca
Sv. Pētera baznīca

Pirmais tagadējā izskata tornis tika uzcelts 1491. gadā (1456. gadā), bet 1666. gada 11. martā vairāk nekā 130 m augstais tornis vētrā nogāzās. Tā vietā uzcēla jaunu torni, bet tas vēl nebija pabeigts, kad 1677. gadā gāja bojā lielajā Rīgas ugunsgrēkā. 1690. gadā Rīgas pilsētas būvmeistars Ruperts Bindenšū uzcēla jaunu torni. R. Bindenšū torņa smaili veidoja kopā ar latviešu namdariem, no unikālām koka konstrukcijām. Pēc savas formas šī smaile atšķirās no iepriekšējām, tajā dominēja baroka formas, taču tajā pašā laikā tās bija labi saskaņotas ar visas celtnes gotiskajām formām. 1721. gada 21.maijā baznīcas tornī iespēra zibens un tas nodega.

Jaunu torni būvmeistars Johans Vilberns uzcēla tikai 1746.gadā, jaunais tornis stāvēja līdz pat 2. Pasaules kara beigām, kad Sv. Pētera baznīca tika nopostīta – nodega tornis, jumts, aizgāja bojā visa baznīcas iekārta.

Sv. Pētera un Doma baznīca
Sv. Pētera un
Doma baznīca

Sistemātiskus baznīcas atjaunošanas darbus uzsāka 1954. gadā. Vispirms atjaunoja kārniņu jumtu, 1967. gadā sākās unikālā torņa rekonstrukcija. Atšķirībā no iepriekšējiem torņiem jauno uzcēla metāla konstrukcijā, iebūvējot liftu, lai galerijas varētu izmantot par skatu platformām. Tornis ir 123,25 m augsts. Apmeklētājus paceļ līdz otrajai galerijai 72 m augstumā. Torņa atjaunošanas darbus pabeidza 1973. gada 29. jūnijā. 1975. gada jūlijā tika iedarbināts arī atjaunotais torņa pulkstenis, kam pēc vecās tradīcijas ir tikai viens – stundu rādītājs. Telpu restaurācija pilnībā pabeigta 1983. gadā.

2022. gadā 15. jūnijā LR Saeima pieņēma Rīgas Svētā Pētera baznīcas likumu, kurā bija noteikts, ka Svētā Pētera baznīca no Rīgas domes tika nodota Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) un LELB Vācu Svētā Pētera draudzes izveidotajam Rīgas Svētā Pētera baznīcas nodibinājumam.

Atrašanās vieta kartēKomentāri

Pašlaik mēs veicam komentāru apkopi.