Skanstes ielu katalogs

Arēnas iela

Grostonas iela Skanstē. 2011.g.
Grostonas iela Skanstē

Liela daļa no apkaimes ielām izveidojušās tikai 20. gs. 20.-tajos gados. Sastopamas arī pavisam jaunas ielas, kas izveidojušās tikai 21. gs. sākumā. Vecākās apkaimes ielas ir tās robežielas. Vēlo infrastruktūras izveidi lielā mērā ietekmēja teritorijas izmantošana ganībām un dārziņiem, kas neprasīja sakārtotu ielu tīklojumu.

Arēnas iela robežojas ar Jāņa Dikmaņa un Jāņa Krūmiņa ielu. Tā ir viena no jaunākajām apkaimes ielām. Pirmo reizi Rīgas ielu sarakstos minēta 2007. gadā.

Duntes iela

Duntes iela. 2011.g.
Duntes iela

Duntes iela ir viena no Skanstes apkaimes robežielām. Apkaimes robežās tā krustojas ar Skanstes un Laktas ielu. Līdz 1885. gadam tā bija Tvaika Zāģētavas ielas daļa no Ganību ielas līdz Aleksandra Augstumiem. 1885. gadā iela ieguva savu nosaukumu - Duntes muižas iela. Nosaukums cēlies no Duntes muižas, kas 17. gs. atradās Sarkandaugavā. Kā atsevišķa iela tā izveidota 1923. gadā. Ielas garums ir 2200 metri.

Ganību dambis

Ganību dambis. 2011.g.
Ganību dambis

Ganību dambis ir viena no Skanstes apkaimes robežielām, kas apkaimes robežās krustojas tikai ar Pulkveža Brieža ielu. Ir vairākas versijas par Ganību dambja vecumu. Pirmā no tām, ka tas pastāvējis jau 1550. gadā un stiepās gar Pilsētas ganībām līdz Sarkandaugavai. Tas bija augsts uzbērums, uz kura 17. gs. sāka veidot alejas, kas kļuva par iecienītu pilsētnieku atpūtas vietu. Tomēr plašos apkārtnes paaugstināšanas un izlīdzināšanas darbos dambis vizuāli ir pazudis.

Otra versija - tagadējo Ganību dambi sāk uzbērt un apstādīt ar kokiem tikai 1710. gadā, kad pēc krievu karaspēka ienākšanas Rīgā, radās vajadzība savienot pilsētu ar Sarkandaugavu, kur pēc cara Pētera I pavēles ierīkoja Otro Ķeizardārzu. Rīgas patricieši izbūvēja Ganību dambi, galvenokārt, tajā pilsētas galā, kur uzbūvēja lepnas vasarnīcas un dārzus. Svētdienas izbraukumi un pastaigas pa dambi kļuva par augstākās sabiedrības modes lietu un piederēja pie labā toņa. Šī mode gan nepastāvēja ilgi, un 18. gs. beigās no dambja pazuda visa spožā sabiedrība. To daļēji izraisīja zemās, purvainās apkārtnes neveselīgais gaiss. Vasarnīcas un dārzi tika pārdoti dārzniekiem un sīkgruntniekiem. Sarkandaugavas bijušajā Ķeizardārza teritorijā 1820. gadā iekārtoja Aleksandra Augstumu (psihiatrisko) slimnīcu.

Grostonas iela robežojas ar Sporta, Mālpils un Olimpiešu ielu. Pirmo reizi Rīgas ielu sarakstos Grostonas iela minēta 1932. gadā ar savu tagadējo nosaukumu, kas laika gaitā vairāk nav mainījies.

Jāņa Daliņa iela

Jāņa Daliņa iela. 2011.g.
Jāņa Daliņa iela

Jāņa Daliņa iela ir viena no jaunākajām apkaimes ielām. Pirmo reizi Rīgas ielu sarakstos minēta tikai 2007. gadā. Iela nosaukta par godu latviešu vieglatlētam un soļotājam Jānim Daliņam, kas 1932. gada Vasaras Olimpiskajās spēlēs ieguva sudraba medaļu. Tā bija pirmā olimpiskā medaļa, ko ieguva Latvijas sportists, startējot zem savas valsts karoga.

Jāņa Dikmaņa iela

Jāņa Dikmaņa iela. 2011.g.
Jāņa Dikmaņa iela

Jāņa Dikmaņa iela robežojas ar Skanstes, Grostonas un Vesetas ielu. Rīgas ielas sarakstos sastopama kopš 2007. gada. Iela nosaukta par godu Jānim Dikmanim, kas bija pirmais Latvijas Olimpiskās komitejas priekšsēdētājs 1922. gadā, kā arī vienīgais latvietis, kas bijis Starptautiskās Olimpiskās komitejas loceklis.

Jāņa Krūmiņa iela

Jāņa Krūmiņa iela. 2010.g.<br>Avots: panoramio.com, alinco_fan
Jāņa Krūmiņa iela

Jāņa Krūmiņa iela ir viena no jaunākajām apkaimes ielām. Pirmo reizi Rīgas ielu sarakstos minēta tikai 2007. gadā. Iela nosaukta par godu Jānim Krūmiņam, kas bija latviešu basketbolists, trīskārtējs Eiropas čempions, trīskārtējs Eiropas čempionvienību kausa ieguvējs Rīgas ASK komandas rindās un četrkārtējs PSRS čempions, kā arī metālmākslinieks.

Hanzas iela

Hanzas iela. 2011.g.
Hanzas iela

Hanzas iela Skanstes apkaimes teritorijā robežojas ar Pulkveža Brieža ielu, Skanstes un Vesetas ielu. Hanzas iela pirmo reizi ielu sarakstos minēta jau 1902. gadā ar savu tagadējo nosaukumu. Tomēr iela nebija tik gara, kāda tā ir šodien. 1914. gadā Hanzas iela tika pagarināta līdz Nikolaja (tagadējai Kr. Valdemāra) ielai.

Laktas iela

Laktas iela. 2011.g.
Laktas iela

Laktas iela ir viena no apkaimes vecākajām robežielām. Tā krustojas tikai ar Duntes ielu un Ganību dambi. Pirmo reizi Rīgas pilsētas ielu sarakstos tā parādās jau 1867. gadā ar nosaukumu Kalēju iela. Tā kā Rīgā bija vairākas Kalēju ielas, tad 1885. gadā tā ieguva jaunu nosaukumu - Laktu iela. 1923. gadā ielas nosaukums tika nedaudz izmainīts uz Laktas iela.

Mālpils iela

Mālpils iela. 2011.g.
Mālpils iela

Mālpils iela robežojas ar Skanstes, Grostonas un Vesetas ielu. Mālpils iela Rīgas pilsētas ielu sarakstos sastopama jau kopš 1932. gadā ar savu tagadējo nosaukumu, kas laika gaitā vairāk nav mainījies.

Olimpiešu iela robežojas ar Skanstes, Grostonas un Vesetas ielu. Olimpiešu iela ir viena no jaunākajām apkaimes ielām, kas izveidota tikai 2005. gadā, līdz ar Olimpiskā sporta centra uzcelšanu.

Pulkveža Brieža iela

Pulkveža Brieža iela. 2010.g.<br>Avots: lv.wikimedia.org
Pulkveža Brieža iela

Pulkveža Brieža iela apkaimē robežojas ar Ganību dambi un Hanzas ielu. Sākotnēji Pulkveža Brieža iela bija daļa no Ganību dambja, kas pirmo reizi dokumentos minēts jau 16. gs. 19. gs. sākumā ielas posmu no Elizabetes līdz Pētersalas ielai nosauca par 1. Ganību Dambja ielu. 1885. gadā iela ieguva nosaukumu 1. Ganību dambis, 1923. gadā - Pulkveža Brieža iela - par godu latviešu strēlnieku pulkvedim Frīdriham Briedim. 1940. gadā tā ieguva atkal jaunu nosaukumu Sverdlova iela par godu revolūcijas darbiniekam Jakovam Sverdlovam. Laika posmā no 1942. - 1944. gadam tā atkal tika saukta par 1. Ganību dambi, bet kopš 1944. gada – atkal par Sverdlova ielu. 1991. gadā iela atguva nosaukumu 1. Ganību dambis, bet kopš 1995. gada – Pulkveža Brieža iela.

Skanstes iela

Skanstes iela. 2011.g.
Skanstes iela

Skanstes iela robežojas ar Hanzas, Sporta, Mālpils un Olimpiešu ielu. Skanstes jeb Skansts iela pirmo reizi Rīgas ielu sarakstos sastopama jau 1883. gadā ar savu tagadējo nosaukumu, kas laika gaitā vairāk nav mainījies. Ielas nosaukums ir par godu skanstei, kuru lika uzcelt Pēteris I.

Sporta iela

Sporta iela. 2011.g.
Sporta iela

Sporta iela apkaimes robežās robežojas ar Vesetas, Grostonas un Skanstes ielu. Pirmo reizi Rīgas ielu sarakstos Sporta iela sastopama jau 1909. gadā ar nosaukumu Jaunā Bruņinieku iela. Savu tagadējo nosaukumu, kas laika gaitā vairāk nav mainījies, Sporta iela ieguva 1914. gadā.

Vesetas iela

Vesetas iela. 2011.g.
Vesetas iela

Vesetas iela ir viena no Skanstes apkaimes robežielām. Tā robežojas ar Sporta, Olimpiešu, Mālpils un Zirņu ielu. Vesetas iela Rīgas pilsētas ielu sarakstos sastopama jau no 1932. gada ar savu tagadējo nosaukumu, kas laika gaitā vairāk nav mainījies.

Zirņu iela

Zirņu iela. 2011.g.
Zirņu iela

Zirņu iela Skanstes apkaimes robežās krustojas ar Vesetas un Skanstes ielu. Zirņu iela ir viena no vecākajām apkaimes ielām. Rīgas pilsētas adrešu grāmatās tā sastopama jau 1861. gadā ar savu tagadējo nosaukumu, kas laika gaitā vairāk nav mainījies.Komentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)