Vēsture Sabiedriskā dzīve Apbūve Infrastruktūra
Kundziņsalas apbūve

Raksturīga Kundziņsalas apbūve

Raksturīga Kundziņsalas apbūve

Kundziņsalas apdzīvotība bija saistīta ar Sarkandaugavā izvietojošos rūpniecību. Vecākās mājas salā ir Daugavas zvejnieku mājas, tāpēc domājams, ka pirmie salas iedzīvotāji bija zvejnieki. Īstā salas apbūve sākās reizē ar Provodņika fabrikas celtniecību, jo fabrikas vadība, sekmējot salas apbūvi, izsniedza strādniekiem aizdevumus. Tādēļ sākot ar 1880. gadu salā sākās zemes iepirkumi un apbūve.

Kundziņsalas apbūve

Kundziņsalas apbūve

Sākotnēji Kundziņsalas dzīvojamās ēkas bija celtas no koka, bet vēlāk apmestas. Tāpat liela daļa no salas dzīvojamajām mājām laika gaitā ir paplašinātas un izveidotas atbilstoši laika prasībām, bet daļa saglabā vēl šodien savu sākotnējo šarmu. Viens no savdabības elementiem bija regulārie plūdi, kas bija neatņemama dzīves sastāvdaļa. Kundziņsalas dzīvojamās ēkas sākotnēji applūda vairākas reizes gadā. Pavasara plūdi izzuda līdz ar HES uzcelšanu uz Daugavas, kamēr rudens plūdi turpinājās līdz pat 20.gs. 90 – gadiem. Mazdārziņi turpināja applūst vēl līdz 2008. gadam, kad tie tika likvidēti.

Kundziņsalas konteineru termināls. 2008.g.<br>Avots: panoramio.com, Martin_vit

Kundziņsalas konteineru termināls

1969. gadā vietējos iedzīvotājus no salas palīdzēja evakuēt PSRS armija ar amfībijām, jo dažas mājas jau bija applūdušas tik tālu, ka evakuācija pa sauszemi vairs nebija iespējama.

20. gs no 70-to gadu beigās līdz 80-tajiem gadiem, izbūvējot tirdzniecības ostas konteineru terminālu salas Rietumu krastā, likvidēta bijusī Lieldaugavas krastmala un tās apbūve; izbūvējot dzelzceļa līniju gar salas austrumu krastu, likvidēta tās tuvumā esošā apbūve un līniju tīkls, vecā apbūve nojaukta arī 1. un 2. līnijā gar Sarkandaugavu (zvejnieku mājas).

Kundziņsalas apbūve

Kundziņsalas apbūve

Kundziņsalas vēsturiskajā daļā tagad kopā sadzīvo vienkāršas mājiņas, kas savu izskatu maz mainījušas kopš 20.gs. sākuma, un ēkas, kas atbilst visām 21.gs. prasībām. Zeme salā tagad pārsvarā pieder privātīpašniekiem, kas zemi mantojuši no saviem vecākiem un dzīvo salā jau vairākās paaudzēs.

Kundziņsalas mazdārziņi

Kundziņsalas mazdārziņi
2007.g. ziemā

Mazdārziņi tika ierīkoti uz nenoteiktu laiku padomju varas gados, kad Kundziņsalā tika uzbērts 1,5 m augstais smilšu dambis. Mazdārziņu īpašnieki melnzemi saviem dārziem veda paši, jo augsni klāja smiltis. Tie atradās salas daļā pretim Jaunmilgrāvim un Vecmilgrāvim, kur daži cilvēki necilās mājiņās dzīvoja cauru gadu un pārtika no pašu izaudzētās pārtikas. Tāpat mazdārziņos tika turēti dažādi mājdzīvnieki, tai skaitā kazas, līdz pat mazdārziņu likvidācijai. Mazdārziņi dzīvoja savu autonomu dzīvi no vēsturiskās salas daļas iedzīvotājiem.Komentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)