Vēsture Baznīca Kultūra Slimnīca Ielas
Arhitektūra Rūpniecība Kapsēta Dzelzceļš Parks
Rīgas Martina Lutera baznīca :: Torņakalns :: Cita Rīga
Rīgas Lutera baznīca

Rīgas Lutera baznīca. 2010.g.

Rīgas Martina Lutera baznīca

Rīgas Lutera baznīca (tautā saukta par Torņakalna baznīcu) tika iesvētīta 1891. gada 24. februārī. Tā bija pirmā Lutera vārdā nosauktā baznīca Latvijā.

Baznīca celta pēc J. Koha projekta. Būvdarbus veica Fišera būvfirma. Rīgas Lutera baznīca ir neogotikas celtne ar smailu torni baznīcas rietumu galā, izteiktu latīņu krusta plānojumu, pagarinātu kori un trapecveida apsīdas daļu. Fasādē ir gotiskas nišas, logailas un dzegas, ka arī romantikas rozetes un arkas.

Rīgas Lutera baznīca. 2010.g.

Rīgas Lutera baznīca

Dievnama interjeru veidojis V. Bokslafs. Baznīcā ir 1000 sēdvietu un 250 stāvvietu. 1883. gadā firma “E. F. Walcker & Co” no Ludvigsburgas uzbūvēja ērģeles.

Baznīca tika stipri bojāta 1919. gada kauju laikā. 1944. gadā, vācu karaspēkam atkāpjoties, tā tika mīnēta, bet laimīgas sagadīšanās dēļ netika uzspridzināta. Padomju varas gados baznīcā tika nodedzināts altāris, kuru pēc tam nomainīja ar Anglikāņu baznīcas altāri.

Kopš 1996. gada baznīcā notiek apjomīgi atjaunošanas darbi.

Rīgas Lutera baznīca. 2010.g.

Rīgas Lutera baznīca

Lutera draudzē 19. gs. beigās ietilpa Torņakalna, Ziepniekkalna, Atgāzenes un Mārupes iedzīvotāji. Lutera draudzes locekļu skaits auga ļoti strauji. Par Lutera draudzes pirmo mācītāju 1890. gadā iecēla Pēteri Paukšēnu. Amatā stāšanās brīdī viņš bija vienīgais latviešu mācītājs Rīgā. Rīgas Lutera draudze ir lielākā luterāņu draudze Latvijā. 2009. gadā beigās bija reģistrēti 4000 draudzes locekļu.


Rīgas Lutera baznīcas bildes
Rīgas Lutera baznīcas pulkstenis. 2010.g. Jaunais draudzes nams. 2010.g. Mācītāja māja<br>Foto: Ainars Brūvelis

Lutera baznīcas pulkstenis

Jaunais draudzes nams

Mācītāja māja
Foto: Ainars Brūvelis
Komentāri

Pašlaik mēs veicam komentāru apkopi.