Vēsture Baznīca Kapi Papīrfabrika Dabas liegums Ielas

Jaunciema papīra fabrika

Pie Jaunciema papīrfabrikas teritorijas, 05.08.2020.
Pie Jaunciema papīrfabrikas teritorijas

Jaunciema attīstība ir saistāma ar 1885. gadā atklāto kokzāģētavu, kas piederēja Ādažu muižas īpašniekam baronam Kampenhauzenam (vācu: von Campenhausen). 1890. gadā uzņēmumā uzsāka arī čemodānu kartona ražošanu. Nelielo papīra ražotni un kokzāģētavu iegādājās rūpnieks un tirgotājs Jānis Mīlmanis, kurš ražošanu paplašināja. 1913. gadā darbu sāka kokzāģētava ar diviem gateriem, bet 1914. gada sākumā – pirmās papīrmašīnas, kas gan sākumā ražoja tikai kartonu. Uzņēmumā strādāja ap 700 cilvēku, tai skaitā visi apkārtnes vīrieši. Pirmā pasaules kara laikā uzņēmums nedarbojās, bet 1921. gadā tā īpašnieks Jānis Mīlmanis atjaunoja nodegušo fabriku un uzstādīja uzņēmumā jaunu Mantel firmas papīrmašīnu, kuras jauda bija 1,5 tonnas rakstāmpapīra maiņā. Atjaunotā fabrikā ražoja ne tikai kartonu, bet arī avīžpapīru un veikaliem ietinamo papīru.

Jaunciema papīrfabrikas bijusi teritorija, 05.08.2020.
Jaunciema papīrfabrikas
bijusi teritorija

Fabrika vairāk tikusi rekonstruēta arī pēc Otrā pasaules kara un padomju laikā bijusi pazīstama ar nosaukumu – Celulozes un papīra rūpniecības uzņēmumu Latvijas ražošanas apvienības ražotne „Jaunciems”. 1977. gadā tika nodibināta Celulozes un papīra rūpniecības ražošanas apvienība. Apvienībā ietilpa galvenie uzņēmumi – Rīgas papīra fabrikas ražotnes “Latvijas papīrs”, “Jugla”, “Jaunciems”, Līgatnes un Staiceles papīra fabrika, Ogres un Rankas kartona fabrika, Liepājas papīra izstrādājumu fabrika, Slokas celulozes un papīra fabrika. Galvenās izejvielas bija egles papīrmalka, celuloze, kokmasa, makulatūra, kaolīns, kolofonija līme un alumīnija sulfāts.

Jaunciema papīrfabrikas bijusi teritorija, 05.08.2020.
Jaunciema papīrfabrikas
bijusi teritorija

Jaunciema papīrfabrika darbojās līdz 20.gs. 90. gadu sākumam. Laikā, kad papīrfabrikas nozare faktiski ir iznīkusi, zināma rosība notika 1996. gadā denacionalizētajā Jaunciema papīrfabrikā, kurā saimniekoja SIA „Jaunciema papīrs „96””, kas no importētā papīra izgatavoja kases ruļļus un fakspapīru. 1996. gadā, kad uzņēmumā sāka strādāt jaunie saimnieki, tā apgrozījums bija visai pieticīgs. SIA „Jaunciema papīrs „96” 1996. gadā nodibinājušas 5 privātpersonas – divas no ASV (viena no tām – Jaunciema papīrfabrikas mantinieks), divas no Zviedrijas un viena no Latvijas. Vēl 2002. gadā rūpnīcā, tika veiktas papīra un kartona atsevišķas pārstrādes operācijas. Kas bija saistīts ar to, ka Jaunciema papīrfabrika ir atdota bijušā īpašnieka mantiniekiem, kuri dzīvoja ārzemēs, taču saimnieki neuzskatīja par iespējamu uzsākt nopietnu biznesu ar vecajām kartona mašīnām, tāpēc tās tika pārdotas. Uzņēmums tika likvidēts 2003. gadā.

Ārējās saites
Interaktīvā karte


Komentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)