Ziedoņdārzs

Ziedoņdārza strūklaka, 12.10.2013
Ziedoņdārza strūklaka

Ziedoņdārzs ir vietējas nozīmes kultūras piemineklis. Ziedoņdārzs robežojas ar Aleksandra Čaka, Artilērijas, Sparģeļu un Matīsa ielām. Parks tika izveidots 20.gs. 30.-to gadu otrajā pusē dzīvojamā kvartāla vidū, kad tika nojaukta apbūve. Netipiski Rīgai šodien, parks atrodas starp dzīvojamajām mājām, tam ir neregulāra forma, un no katras parka daļas var redzēt ēku ugunsmūra daļas.

Ziedoņdārzs ir izveidots pēc Z. Zeidaka projekta, kas devis arī parkam nosaukumu. Sākotnēji parkā bija arī estrāde, kas veidota kā gliemežnīca. Tā nodega 1949. gadā un vairs netika atjaunota. Parkā atrodas piemineklis A. Čakam, kas veidots pēc tēlnieces L. Žurginas un arhitekta O. Ostenberga projekta, ko atklāja 1981. gadā. Parka platība ir 6,37 ha, tas ir jaukta tipa ainavu un regulāra stila parks.

Ziedoņdārzs, 12.10.2013
Ziedoņdārzs

Ziedoņdārza centrālo asi veido cilindrveidīgi cirptu Holandes liepu aleja, kuras perspektīvu noslēdz strūklaka, kas kopā ar rozāriju veido dārza centru. Strūklaka veidota pēc tēlnieka M.Langes un arhitekta V.Zaķa projekta. Tā tika nopostīta 20.gs. 90.-to gadu sākumā, bet atjaunota 2008. gadā. Parkā ir arī bradājamais baseins, kas 21.gs. vairāk netiek izmantots. Ir izstrādāts parka atjaunošanas projekts, kurā plānots šo baseinu „atdzīvināt” un papildināt ar dažādām atrakcijām.

Ziedoņdārzs, 12.10.2013
Ziedoņdārzs

Sākotnēji parkā augušas deviņas vietējo kokaugu sugas un aptuveni 50 svešzemju sugas, to vidū arī mazāk izplatītas: lielziedu divirbuļu pildītā vilkābele, Veimuta priede, konusveida rietumu tūja u.c. 2012. gadā tika izstrādāts parka revitalizācijas projekts, kas paredzēja bīstamo un vizuāli sliktā stāvoklī esošo koku izciršanu un jaunu un kvalitatīvu koku stādīšanu. Parkā aug 10 vietējo kokaugu sugas un 62 introducēto kokaugu taksoni.

Parka revitalizācijas projekts paredz atjaunot arī A. Zaideka ideju par „Ziedošajiem vārtiem” A. Čaka un Artilērijas ielas krustojumā, ieejas daļā veidojot krāšņus ziemciešu stādījumus, kas darbotos vienā ansamblī ar liepu aleju un rožu laukumu pie strūklakas.

Ziedoņdārza bildes
Ziedoņdārzs, 12.10.2013 Ziedoņdārza piemineklis A. Čakam, 12.10.2013 Ziedoņdārzs, 12.10.2013
Ziedoņdārzs Ziedoņdārza piemineklis A. Čakam ZiedoņdārzsKomentāri

Pašlaik mēs veicam komentāru apkopi.