Vēsture Brīvdabas muzejs Juglas ezers Baložkalna kāpa Ielas

Baložkalna kāpa

Baložkalna kāpa, 23.05.2020.
Baložkalna kāpa

Baložkalna kāpas ir zemu un vidēji augstu kāpu josla Baltijas ledus ezera smilšainā līdzenuma austrumu malā. Tā atrodas ziemeļaustrumu krastā starp Juglas kanālu un Mazo Juglu. Kāpu joslas garums ir aptuveni 4 km, platums svārstās no 500-700 metriem. Šajā teritorijā ir sastopamas dažāda vecuma un atšķirīga tipa kāpas. Kāpas ziemeļdaļa Baložos un centrālā daļa Berģos ir apbūvēta, bet pārējā daļā ir mežs. Nostāsti liecina, ka laikā, kad Rīga vēl nebija apbūvēta ar augstceltnēm, uzkāpjot kāpas pašā augšā, varēja ieraudzīt Rīgas torņus. Tāpat šī kāpa ir dabiskais aizsargvalnis, kas aiz kāpas esošās mājas pasargā no šosejas trokšņiem.

2004. gadā nelikumīgas būvniecības rezultātā tika norakta puse kāpas, lai būtu iespējams uzcelt degvielas uzpildes staciju, kad Rīgas būvvalde izsniedza atļauju „Trest Oil” benzīna uzpildes stacijas projektam Baložkalna kāpas teritorijā, taču Ekonomikas ministrija anulēja Rīgas būvvaldes izsniegto atļauju SIA „Trest Oil Co” degvielas uzpildes stacijas celtniecībai Baložkalna kāpā kā nelikumīgu. Vēlāk Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Ivars Gaters pieprasīja Rīgas domei atjaunot degvielas uzpildes stacijas būvniecības laikā nopostīto Baložkalna kāpu, taču tas tā arī palika izdarīts.

2023. gadā noraktās kāpas vietā atvēra degvielas un gāzes uzpildes staciju „Viada Baltija”. Būvniecības laikā ar papildu betona sienu bija nostiprināta atlikusī kāpas daļa. Papildus bija iztīrīta un labiekārtota apkārtēja teritorija, izvietoti soliņi un velo novietnes, kā arī elektrouzlādes stacija.

Video

Avots: youtube.com, 4 studija, Kāpēc pie Baložu kāpas atsākusies rosība?, 06.08.2022.

Atrašanās vieta kartēKomentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)