Dzirciema rūpniecība

Alus darītava „Iļģuciems”, 05.10.2013
Alus darītava „Iļģuciems”

Teritoriju starp Daugavgrīvas ielu un Zundu aizņem pārsvarā industriālā apbūve, kura pamatos izveidojās jau 19.gs. otrajā pusē. Šajā laikā ļoti svarīgi rūpniecībai bija ūdens ceļa tuvums, kas darbināja gan iekārtas, gan kalpoja kā transporta mezgls. Mūsdienās daļa no šīm rūpnīcām turpina darboties, citas ir pamestas, vai vēl citās ir ierīkoti dažādi uzņēmumi.

Daugavgrīvas ielā 31 rūpniecības uzņēmumi ir mainījušies nepārtraukti. 19.gs. beigās tur darbojās Rīgas Politehnikuma doc. R. H. Mantela un inž. M. Salātes dibinātā Mašīnu fabrika, kas līdz 1904. gadam būvēja tvaikoņus. 1910. gadā šo rūpnīcu paplašināja, izveidojot čuguna un metālu lietuvi, kur ražoja tvaika mašīnas, turbīnas u.c. 20.gs. 20-30 tajos gados šeit atradās O. Bērtiņ-Bērziņa parketa un koka preču fabrika, bet pēc 2. Pasaules kara šī bija Rīgas lauksaimniecības mašīnu rūpnīcas teritorija.

Rīgas radio būves pirmsākumi meklējami Dārza ielā 16, jo 20.gs. 30.-tajos gados šeit atradās radio ražošanas kompānija „Apsītis un Žukovskis”, kas līdz 1940. gadam uzbūvēja 13 dažādu konstrukciju radiouztvērējus. Pēc 2. Pasaules kara uzņēmumu nacionalizēja un A. Apsīti represēja, bet uz viņa uzņēmuma pamata izveidoja „Radiotehniku”.

20.gs. beigu un 21.gs. literatūrā tiek uzsvērts, ka Iļģuciemā atrodas arī divas alus darītavas – „Tanheizers” un „Iļģuciema alus”, tomēr topogrāfiski abas šīs rūpnīcas atrodas Dzirciemā, nevis Iļģuciemā.

Alus darītava „Iļģuciems”

Alus darītava „Iļģuciems”, 05.10.2013
Alus darītava „Iļģuciems”

Alus darītava „Iļģuciems” ir vecākā alus darītava Rīgā, kura dibināta jau 1863. gadā Daugavgrīvas ielā 82/84, pie Daugavgrīvas un Buļļu ceļa sazarojuma. Tā bija ļoti slavena ar savu pašdarināto iesalu, ko ražoja ne tikai savai alus darītavai, bet pārdeva arī citām, kas ražoja Pilzenes gaišo alu. 1. Pasaules kara laikā uzņēmums tika izdemolēts un iekārtas evakuētas uz Krieviju. Pēc kara uzņēmums atsāka savu darbību. 20.gs. 1937. gadā to nacionalizēja un no 1938. – 1939. gadam notika rekonstrukcija.

Uzņēmums jaunu uzplaukumu piedzīvoja pēc 2. Pasaules kara, kad gan sāka ražot jaunas alus šķirnes, gan arī bezalkoholisko dzērienu ražošanu, kas bija gatavoti no pašu ražotā iesala – "Veselības" dzērienu un "Iesala" dzērienu; sākās iesala ekstrakta ražošana. 20.gs. 70-tajos gados uzņēmumu pievieno ražošanas apvienībai „Aldaris”, taču 90-tajos gados uzņēmumu nodala no a/s Aldaris. 1998. gadā uzņēmumu privatizē SIA "KOK&Co un pārņem savā īpašumā alus darītavas "Iļģuciems" ražošanas telpas.

Alus darītava „Tanheizers”

Alus darītavas „Tanheizers” atrašanās vieta, 05.10.2013
Alus darītavas „Tanheizers”
atrašanās vieta

E. Pulsa alus darītava „Tanheizers” dibināta 1870. gadā Daugavgrīvas ielā 57/61. Tās specializācija bija tumšais alus. Tika gatavotas piecas alus šķirnes – Pilzenes, Izturētais, Kabineta, Marta alus un porteris. 1. Pasaules kara laikā uzņēmuma iekārtas tika evakuētas uz Krieviju, taču pēc kara tas atsāka savu ražošanu. 20.gs. 1937. gadā notika uzņēmuma nacionalizācija un to pievienoja „Aldarim”, bet 1945. gadā apvienoja ar alus darītavu "Iļģuciems".

Rīgas laku un krāsu rūpnīca (bij. Anilīnkrāsu fabrika)

Rīgas anilīnkrāsu fabrika „Leopold Kassel & Co” dibināta 1898. gada 16.martā. Uzņēmums bija vācu ķīmiskās fabrikas Frankfurtē pie Mainas filiāle. Galvenā produkcija bija anilīnkrāsas. 20.gs. sākumā tur strādāja nedaudz vairāk kā simts darbinieki.

Rīgas laku un krāsu rūpnīca, 05.10.2013
Rīgas laku un krāsu rūpnīca

1937. gadāuzņēmumu iegādājas Mārtiņš Kalniņš, kas to pārsauca savā vārdā par "Mārtiņa Kalniņa ķīmiskā fabrika". Fabrikā ražoja sausās zemes krāsas, eļļas krāsas, minerālpigmentus, antiseptiķus kokam un veļas pulveri "Nitra". 1951. gadā uzņēmuma nosaukums tiek mainīts uz "Rīgas laku un krāsu rūpnīca". Tur tika ražots alkīdemaljas, gruntis lauksaimniecības mašīnām un aparātiem, poliesteru un uralkīdu emaljas, elektroforēzes grunts autorūpnīcām, alkīd- un poliesteru lakas, sausais cinka baltums, neapaugošas emaljas kuģu būves un remonta rūpnīcām u.c.

1996. gadā uzņēmums tika privatizēts, bet tā nosaukums "Rīgas laku un krāsu rūpnīca" saglabāts. Šodien Rīgas laku un krāsu rūpnīca ir viens no lielākiem laku un krāsu materiālu ražotājiem Baltijas valstīs. Rūpnīca ražo vairāk kā 200 produkcijas nosaukumu. Adrese: Daugavgrīvas ielā 63/65.Komentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)