RVR | Sarkanā zvaigzne | VEF | Vidzemes maiznīca | Unions

VEF

VEF, 04.06.2010<br>Avots: panoramio.com, Jānis Vilniņš
VEF
Avots: Jānis Vilniņš

Par VEF pirmsākumiem var uzskatīt 1919. gada aprīli, kad Rīgas vecās pasta ēkas pagrabā tika ierīkotas Pasta un telegrāfa departamenta darbnīcas, kas veica sakaru aparatūras remontu. 1922. gadā tur sāka izgatavot telefona aparātus, bet vēl pēc diviem gadiem – kristāldetektora radiouztvērējus. 1924. gadā darbnīcas tika pārceltas uz Slokas ielu 16, bet 1928. gadā "Pasta telegrāfa virsvaldes galvenā darbnīca" – uz tukšajiem bijušā “Unions” korpusiem Brīvības ielā.

1932. gadā uzņēmumu pārdēvēja par Valsts Elektrotehnisko Fabriku jeb VEF. Uzņēmums ražoja visu, kam varēja rast noietu – remontēja sakaru aparatūru, izgatavoja telefona centrāles un elektriskās spuldzes, fotoaparātus un gludekļus, radioaparātus un kabatas lukturīšus, telefona aparātus un fotopapīru, elektroarmatūru, darbgaldus un pat sporta lidmašīnas. Tika arī samontētas 6 automašīnas.

Viens no pazīstamākajiem VEF izgudrojumiem visā pasaulē bija V. Capa mini fotoaparāts Minox, ko VEF ražoja līdz 1942. gadam. Pēc 2.Pasaules kara fotoaparātus atsāka ražot Vācijā. 20.gs. 30. gadu beigās ik mēnesi fabrikā saražoja aptuveni 500 telefona aparātu un 400 telefona centrāļu.

2. Pasaules kara laikā rūpnīca bija izlaupīta un izpostīta, katlu māja un vairāki korpusi bija uzspridzināti. Pēc kara rūpnīca tika atjaunota divu gadu laikā un strauji attīstījās. Pēc kara beigām jau 1944. gadā pirmās atsāka ražot kabatas lukturīša baterijas, bet gadu vēlāk atsāka ražot arī radioaparātus un tālruņus. Pēckara laikā tika paplašināta arī uzņēmuma teritorija ceļot jaunus korpusus. Jaunajos cehos tika uzstādītas ļoti modernas iekārtas 20. gadsimta 60. gados VEF ik minūti saražoja septiņus radiouztvērējus un piecus telefona aparātus. Tolaik katri divi no trim telefona aparātiem Padomju Savienībā bija ražoti VEF. Populāri bija arī tranzistoru radioaparāti "Spīdola" un 70. gados – "VEF".

20.gs. 80-tajos gados VEF galvenā produkcija jau bija lielās telefonijas iekārtas, telefona un telegrāfa centrāles, telefona aparāti un radiouztvērēji. Pēc neatkarības atgūšanas arī uzņēmums mainīja savu juridisko statusu un nosaukumu uz Rīgas valsts uzņēmums ražošanas apvienība "VEF", kas pastāvēja līdz pat 1993. gadam. No 1993.–2000. gadam pastāvēja Valsts akciju sabiedrība "VEF", kas privatizācijas rezultātā tika reorganizēta. Tagad bijušajā rūpnīcas teritorijā atrodas dažādi uzņēmumi.

Ārējās saites:
VEF oficiālā mājaslapa.
VEF Vikipēdijā.
VEF telefoni Vikipēdijā.


RVR | Sarkanā zvaigzne | VEF | Vidzemes maiznīca | Unions



Komentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)