Vēsturiskā centra medicīnas iestādes

Rīgas 1. slimnīca

Rīgas 1. slimnīca, 12.10.2013
Rīgas 1. slimnīca

Rīgas 1. slimnīca ir vecākā civilā slimnīca Latvijā. Tā ir dibināta 1803. gadā kā Rīgas trūcīgo jeb nabagu slimnīca bijušās Kroņa aptiekas dārza vietā. Sākotnēji slimnīcā bija paredzētas 50 gultas vietas un viens ārsts. Slimnīca laika gaitā nemitīgi ir paplašinājusies, tās teritorijas kopējā platība ir 7 ha.

Tieši Rīgas 1. slimnīcā ir veiktas daudzas jaunas medicīniskās manipulācijas pirmo reizi Latvijā vai pat visā Krievijas impērijā. Piemēram, 1847. gada 28. janvārī Bernhards Frīdrihs Bērenss veica pirmo operāciju Krievijā, izmantojot ētera narkozi; 1934. gadā K. Balodis veica pirmo radzenes pārstādīšanu Latvijā. Kopš 1920. gada Rīgas 1.slimnīca ir pirmā Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes klīniskā bāze, kā arī Latvijas medicīnas zinātnes bāzes centrs no 1803. gada līdz 1928. gadam.

Rīgas 1. slimnīca, 12.10.2013
Rīgas 1. slimnīca

Slimnīca ir arī arhitektūras piemineklis, jo tās celtniecībā un izbūvē realizētas savam laikam progresīvas idejas. 1873. gadā slimnīca pēc arhitekta J. D. Felsko projekta tika pārbūvēta kā Latvijā pirmā paviljonu tipa slimnīca, savienojot slimnīcas paviljonus ar slēgtām pārejām. 1907. gadā tika uzcelts pārvaldes korpuss pēc arhitekta R. Šmēlinga projekta un poliklīnikas ēka.

No 2010.gada Rīgas pašvaldības SIA Rīgas 1.slimnīca strādā kā daudzprofilu ambulatorā iestāde ar lielāko dienas stacionāru Rīgā. Slimnīcas adrese: Bruņinieku iela 5. Oficiālā mājaslapa – www.1slimnica.lv

Anatomijas un antropoloģijas institūts

Anatomijas un antropoloģijas institūts (Anatomicum), 13.10.2013
Anatomijas un antropoloģijas
institūts (Anatomicum)

Rīgas Stradiņa universitātes Anatomijas un antropoloģijas institūts jeb anatomikums atrodas ēkā, kas celta grieķu ortodoksālā semināra vajadzībām. Anatomikuma ēka celta pēc Heinrihа Šēla (Karl Heinrich Scheel) projekta laika posmā no 1877.-1879. gadam. Anatomijas institūts reprezentē cilvēka ķermeņa uzbūvi; tas tiek uzskatīta par vietu, kur kāda cilvēka nāve, palīdz citu cilvēku dzīvībām. Institūta vestibilā atrodas piemiņas plāksne semināra bijušajam audzēknim – pirmajam Igaunijas prezidentam K. Petsam. Adrese: Kronvalda bulvārī 9.

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs, 13.10.2013
Medicīnas vēstures muzejs

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs ir viens no trijiem lielākajiem šāda profila muzejiem pasaulē. Ēka, kurā šobrīd atrodas Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs, celta 1879. gadā pēc arhitekta Heinrihа Šēla (Karl Heinrich Scheel) projekta kā savrupnams. 1957. gadā Pauls Stradiņš uzdāvināja valstij savu privāto kolekciju, ko bija sācis veidot jau 20.gs. 20.-30-to gadu laikā. Pēc Paula Stradiņa nāves 1958. gadā muzejs tika nosaukts viņa vārdā. Publiskai apskatei muzejs tika atvērts tikai 1961. gadā. Muzeja galvenais uzdevums ir iepazīstināt apmeklētājus ar medicīnas attīstību no aizvēstures līdz pat mūsdienām, parādot kā mainījās ārstniecības metodes un uzskati. Muzeja adrese: Antonijas iela 1, oficiālā mājaslapa – www.mvm.lv.Komentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)