Skanstes arhitektūra
Skanstes apkaimē nav iespējams runāt par kādām kopīgām arhitektūras tendencēm, kuras būtu sekojušas līdzi apkaimes attīstībai. Ilgu laiku rajona galveno apbūvi veidoja mazdārziņi ar savu tipisko „arhitektūru”. Apkaimes „seja” sākusi veidoties kopš 2006. gada, kad Skanstes ielas teritorija sāka kļūt par vienu no prestižākajiem rajoniem Rīgā. Apkaimes arhitektūrā var izdalīt:
Latvijas Ugunsdzēsības muzejs
Latvijas Ugunsdzēsības muzejs |
Adrese: Hanzas iela 5. Pēc R. Šmēlinga projekta īsā laika posmā Rīgā tika uzcelti 3 ugunsdzēsēju depo kompleksi (Akmeņu ielā 17; Matīsa ielā 9.; Maskavas ielā 3,). Hanzas ielas ugunsdzēsēju depo komplekss bija visjaunākais, kas tika uzcelts tikai 1910. gadā, bet darbu sāka 1911. gada 1. janvārī. 1978. gadā uz ugunsdzēsēju depo bāzes tika izveidots Ugunsdzēsības muzejs, kura ekspozīcija iepazīstina ar Latvijas ugunsdzēsības vēsturi no 19. gs. vidus līdz pat mūsdienām. Muzeja interneta lapa.
Arēna Rīga
Arēna Rīga |
Adrese: Skanstes iela 21. Arēna uzcelta bijušā hipodroma teritorijā. Projektu izstrādājuši SCI no Kanādas, sadarbībā ar SIA „Nams”, bet projekta attīstītājs un ģenerālprojektētājs bija SIA „Merks”. Celtniecības darbi sākti 2004. gada maijā. Arēna tika atklāta 2006. gada 15. februārī. Tās kopējā platība ir 22 568 kvadrātmetri. Arēnā notiek dažādi sporta pasākumi, koncerti un citi masu pasākumi.
Olimpiskas Sporta centrs
Olimpiskas Sporta centrs |
Adrese: Grostonas iela 6b. Olimpiskais Sporta centrs uzcelts bijušā hipodroma teritorijā. Tas tika atklāts 2005. gada jūnijā. Tehniskā projekta autors ir SIA „Nams” arhitekts Māris Malahovskis. Būvdarbus veica SIA „Skonto Būve”. Ēkas īpašnieks ir biedrība „Latvijas olimpiskā komiteja”. Kopējā platība - 23 924 kvadrātmetri. Olimpiskajā sporta centrā ir sešas sporta zāles, trenažieru zāle, divas aerobikas zāles, peldbaseins un piebūve, kurā atrodas sporta federāciju biroju telpas, kā arī notiek starptautiskas un valsts mēroga sacensības dažādos sporta veidos. 2006. gadā notika arī NATO samits.
Skanstes virsotnes
Skanstes virsotnes |
Adrese: Skanstes iela 29, Skanstes iela 29A un Grostonas iela 25. „Skanstes virsotnes” projektētas Somijas arhitektu birojā „KVA Architects Ltd”. Projekta attīstītājs ir SIA „Merks”. 2011. gada sākumā ir uzcelts 3 dzīvojamās mājas 24 stāvu augstumā (pēc projekta pilnīgas pabeigšanas tajās atradīsies 4 dzīvojamās ēkas). Katrā no ēkām ir 130 dzīvokļi, kuru platība mainās no 50-150 kvadrātmetriem.
Rietumu Capital Centre
Rietumu Capital Centre |
Adrese: Vesetas iela 7. „Rietumu Capital Centre” ir projektēts arhitektu birojā „Zenico projekts” un projekta autori ir Viktors Valgums un Uldis Bērziņš. Projekta attīstītājs ir Rietumu Banka. Ēka sastāv no trīs savstarpēji saistītiem torņiem un daudzstāvu, slēgta tipa autostāvvietas. Visu celtni aptver dubultstikla fasāde, kā arī plaša terase ar zaļo zonu uz viena no torņu jumtiem 11. stāvā un helikoptera laukums. Kopējā ēkas platība ir 16000 kvadrātmetri, un aptuveni 70% no tā aizņem Rietumu Bankas birojs. 2010. gadā arhitektu birojam „Zenico projekts” piešķirta Rīgas arhitektūras balva par darījumu centru „Rietumu Capital Centre”.
Bijušās Latvijas Krājbankas biroja ēka
Bijušas Krājbankas biroja ēka |
Adrese: Jāņa Daliņa iela 3. Ēku projektējis arhitektu birojs „Sarma & Norde”. Celtniecības darbus veica SIA „Merks”. Kopējā apbūves platība ir 11350 kvadrātmetri. Ēkai ir 8 stāvi, tā ieturēta funkcionālisma stilā, kas ir aktuāla tendence pasaules finanšu sektora ēku celtniecībā. Ēka ir veidots kā perfekts kubs, kuru iekļauj liekta betona formas.
Saskaņā ar Rīgas Apgabaltiesas 2011. gada 23. decembra lēmumu, AS "Latvijas Krājbanka" ir pasludināta par maksātnespējīgu un par tās administratoru apstiprināta "KPMG Baltics" SIA. Pēc Finanšu un kapitāla tirgus komisijas lēmuma banka "Citadele" nodrošina valsts garantētās atlīdzības izmaksu AS "Latvijas Krājbanka" klientiem.
DnB NORD bankas biroja ēka
DnB NORD bankas biroja ēka |
Adrese: Skanstes iela 12. Ēku projektējis Audriusa Ambrasa arhitektu birojs Lietuvā. Celtniecības darbus veica SIA „Merks” un SIA „Būvkonsultants”. Ēkai ir 11 stāvi un tās augstums ir 40,6 metri. To veido divi korpusi – A un B, ko kopā saista stiklota liftu un kāpņu telpa. No 1. līdz 4. stāvam ir publiski pieejamā zona, kur atrodas bankas filiāle, līzinga apkalpošanas centrs, VIP klientu apkalpošanas centrs, mācību centrs, kā arī konferenču un apspriežu telpas. Celtnes fasādi 3500 kvadrātmetru platībā veido melna granīta bloki, savukārt stiklotā virsma aizņem 3900 kvadrātmetrus. Ēka saņēmusi 2. vietu Latvijas Būvnieku asociācijas rīkotajā skatē „Gada labākā būve Latvijā 2010” nominācijā „Gada jaunbūve”. 2011. gadā DnB NORD Banka pārdēvēta par AS DNB banka, 2017. gadā DNB banka nosaukums mainīts uz Luminor Bank, apvienojoties Latvijā Nordea Bankai ar DNB banku.
Komentāri