Vēsture Baznīca Estrāde Ielas
Arhitektūra Kapsētas Zoodārzs Mežaparks

Mežaparks

Mežaparks. 2011.g.
Mežaparks

Mežaparka zaļās zonas vēsture ir ļoti cieši saistīta ar Mežaparka vēsturi. 19.gs. beigās Rīgas pilsētas galvenais inženieris Ādolfs Gustavs Agte un ainavu arhitekts Georgs Kufalts ierosināja Ķīšezeram pieguļošo mežu un kāpu teritoriju izveidot par atpūtas parku ģimenēm, kur būtu iespējams gan atpūsties, gan izklaidēties. 1901. gadā pieņēma lēmumu par parka izveidi, ņemot par paraugu dārzus – parkus Lielbritānijā un Vācijā.

Pirmās brīvvalsts laikā Mežaparks tika veidots kā izglītības, kultūras, mākslas un aktīvās atpūtas centrs. Ar villām kopš 20. gs. sākuma tika apbūvēta Mežaparka dzīvojamā zona, bet zaļajā zonā tika veidotas un iekārtotas peldvietas ap Ķīšezeru, kā arī veidoti pastaigu celiņi.

Mežaparks. 2011.g.
Mežaparks

1950. gadā „oficiāli” tika atklāts Mežaparks, 1949. gadā tika noasfaltēta daļa no meža celiņiem, uzcelts Zaļais teātris, laivu stacija, lasītava, kioski, kā arī izveidoti bērnu rotaļu laukumi. 1950. gadā tika uzcelts vasaras kinoteātris ar 350 skatītāju vietām, kā arī restorāns un izpletņu lēcēju tornis. 1955. gadā tika uzcelta Lielā Dziesmusvētku estrāde. Parkā turpināja dominēt dabiskā priežu audze ar citu vietējo kokaugu piejaukumu. Tomēr nelielas izmaiņas piedzīvoja arī parks, jo no jauna ieviestie parka dizaina elementi liecināja par Maskavas parku un dārzu stila ietekmi, kas daļēji iznīcināja dabīgo teritorijas struktūru un floras īpatnības. Parka platība bija 420 ha liela. 1987. gadā parka nosaukums tika mainīts uz Rīgas kultūras un atpūtas parks Mežaparks.

Mežaparks. 2010.g.<br>Foto: Dmitrijs Purgalvis, panoramio.com
Mežaparks
Foto: Dmitrijs Purgalvis

2009. gadā lielāko daļu Mežaparka teritorijas sāka pārvaldīt Rīgas pašvaldības SIA „Rīgas meži”, kas pārvalda 385 ha lielu teritoriju. Mežaparkā ir atjaunota peldvieta, kuģīšu satiksme, izveidotas divas velotrases, atpūtas laukums bērniem, izveidotas piknika vietas, jaunlaulāto kalniņš. Mežaparks ir izveidots par vietu, kur iespējama gan aktīva, gan mierīga atpūta atbilstoši katra vēlmēm.

Ārējās saites:
Rīgas bērnu dzelzceļš, Wikipēdija.
Rīgas Bērnu dzelzceļš, forums Sarunas par Rīgu.
Рижская детская железная дорога, Детские железные дороги СССР.
Фото Рижской детской железной дороги.

https://www.rigasmezi.lv/lv/mezaparks/jaunumi/
Mežaparka bijušais Rīgas bērnu dzelzceļš
Bijusi stacija Komjaunatnes. 2009.g.<br>Foto: Dāvis Kļaviņš, panoramio.com Bijusi stacija Komjaunatnes. 2009.g.<br>Foto: Dāvis Kļaviņš, panoramio.com Bijusi stacija Pionieru. 2009.g.<br>Foto: Dāvis Kļaviņš, panoramio.com
Bijusi stacija Komjaunatnes
Foto: Dāvis Kļaviņš
Bijusi stacija Komjaunatnes
Foto: Dāvis Kļaviņš
Bijusi stacija Pionieru
Foto: Dāvis Kļaviņš



Komentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)