Baltā muiža | Nordeķu muiža

Nordeķu muiža

Nordeķu muiža, 20.09.2013
Nordeķu muiža

Nordeķu muiža (Nordeckshof, Нордексгофъ) ir viena no izcilākajām baroka laikmeta koka celtnēm Rīgā. Adrese: Buļļu iela 16.

Muižas nosaukuma izcelsme nav skaidra. Zināms, ka 17.gs beigās muiža piederējusi Rīgas rātes loceklim Hermanim Vitem (Herman Witte), ko Kārlis XII iecēla dižciltīgo kārtā, piešķirot fon Nordeka (von Nordeck) vārdu. Literatūrā ir sastopamas divas versijas par nosaukumu – muiža savu nosaukumu ieguva pateicoties īpašniekam piešķirtajam vārdam, vai arī fon Nordeka vārds tika piešķirts no agrāk lietota vietvārda nosaukuma.

Nordeķu muiža, 20.09.2013
Nordeķu muiža

Nordeķu muiža vēstures avotos pirmo reizi ir minēta jau 16.gs, kad pirmās ziņas par šo teritoriju sniedz J. Broce. 17.gs. muiža piederēja Nordeku dzimtai, kas to 18.gs. otrajā pusē parādu dēļ ieķīlāja. 18.gs. un 19.gs muižai vairākas reizes ir mainījušies īpašnieki, tā piederējusi L. Grāvem, H. Grotam, J. Fogelam, J. Dubeltam, J. Blumenbaham, Reimam. Reimu ģimenei muiža piederēja līdz pat 1940. gadam.

Padomju varas laikā muižas ēkās bija dzīvokļi. 1968.gadā, paplašinot Buļļu ielu, tika saglabātas tikai divas muižas kompleksa ēkas un 1910.gadā uzceltā kurinātava. Pārējās ēkas bijušas avārijas stāvoklī, tāpēc nojauktas.

1997.gadā muižu no pilsētas sāka nomāt Artūrs Ozoliņš. 2009.gadā Nordeķu muižu un tai piegulošo parka daļa privatizēja A.Ozoliņa uzņēmums "Nordeķu muiža".

Baltā muiža | Nordeķu muižaKomentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)