Vēsture Kapsētas Izglītība Infrastruktūra
Arhitektūra Zaļā zona Rūpniecība Neredzīgo ciemats
Juglas manufaktūra | Rīgas audums | Rīgas manufaktūra
Strazdumuižas kokvilnas manufaktūra

Strazdumuižas kokvilnas manufaktūra

Strazdumuižas kokvilnas manufaktūra bijušie korpusi, 19.10.2017
Strazdumuižas kokvilnas
manufaktūras bijušie korpusi

Strazdumuižas kokvilnas manufaktūra ir viens no vecākajiem Rīgas rūpniecības uzņēmumiem, kas izveidota 1827. gadā pie Juglas ezera. Uzņēmuma īpašnieks bija uzņēmējs un tirgotājs Teodors Pihlavs. Sākumā ražoja pusvilnas audumus. 1847. gadā uzņēmums paplašinājās, mehanizēja kokvilnas diegu vērpšanu un kļuva par lielāko uzņēmumu vērpšanas nozarē. Uzņēmums izmantoja Anglijā ražotas vērpšanas mašīnas, ko darbināja ar tvaika dzinēju. 1853. gadā uzņēmumā strādāja 964 cilvēki. 1881. gadā fabrikas korpuss gāja bojā ugunsgrēkā.

Strazdumuižas kokvilnas manufaktūra bijušie korpusi pie Juglas ezera, 19.10.2017
Strazdumuižas kokvilnas
manufaktūras bijušie korpusi

1884. gadā T. Vehters to atjaunoja kā lenšu fabriku, bet nespējot izmaksāt iepriekšējā īpašnieka prasīti pirkuma summu no darījuma attiecās. 1890. gadā uzņēmums tika pārdots angļu akciju sabiedrībai. Šajā laikā uzņēmumā ražoja kokvilnas diegus un uzkārstu dziju.

Rūpnīca cēla arī dzīvojamās ēkas saviem strādniekiem ar vienistabas dzīvokļiem, tika ierīkota slimnīca, elementārskola. 1915. gadā Strazdumuižas kokvilnas manufaktūru evakuēja uz Maskavu.

20.gs. 30-tajos gados angļu akciju sabiedrība vecajos korpusos atsāk ražošanu mazākos apmēros. 20.gs. 50-tajos gados te darbojās vilnas pirmapstrādes fabrika, bet laika posmā no 20.gs. 60.tajiem līdz 90.-tajiem gadiem šeit bija šūšanas ražotne.

Video
Avots: youtube.com, DJI"Spark", Strazdenhof Manufactory, 04.12.2020.
Juglas manufaktūra | Rīgas audums | Rīgas manufaktūra
Strazdumuižas kokvilnas manufaktūra


Komentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)