Iļģuciema rūpniecība
![]() |
Alus darītava „Iļģuciems” |
18.gs. beigās un 19.gs. Iļģuciems sāka veidoties par izteikti rūpniecisku Rīgas rajonu. Tas bija iespējams pateicoties Daugavas ūdens ceļam, kas atradās apkaimes vienā malā un atļaujai celt mūra namus. Tieši tādi paši priekšnosacījumi Daugavas otrā krastā ļāva attīstīties arī Sarkandaugavai kā Rīgas rūpniecības centram. 19.gs. sākumā Iļģuciemā jau darbojās austuve, kokvilnas krāsotava, vadmalas fabrika, lauksaimniecības mašīnu fabrika.
Vadoties pēc šodienas topogrāfiskā materiāla, pirms 1. Pasaules kara Iļģuciemā atradās vairākas lielas fabrikas – celulozes un stikla fabrikas, ķīmiskā rūpnīca, mālu izstrādājumu rūpnīca.
Tāpat šeit atradušās vairākas kokzāģētavas. Tomēr literatūrā tiek uzsvērts, ka Iļģuciemā atrodas arī divas alus darītavas – „Tanheizers” un „Iļģuciema alus”, anilīnkrāsu fabrika, nažu fabrika,
drāšu fabrika, kaut tās topogrāfiski atrodas mūsdienu Dzirciemā, nevis Iļģuciemā.
![]() |
Bijusi Iļģuciema stikla rūpnīca |
Iļģuciema stikla rūpnīca. Rīgas mālu izstrādājumu rūpnīca „Kerkovius & Co” dibināta 1892. gadā. Uzņēmumā ražoja drenāžas caurules, balzama pudeles, traukus ķīmiskiem produktiem. Pirms kara uzņēmumā strādāja aptuveni simts strādnieki. 1915. gadā rūpnīcas iekārtas tika evakuētas uz Krieviju. Pēc 1. Pasaules kara tur darbojās krāsotava „Kerkovius & Co”.
1940. gadā fabrikas nosaukums bija „Ciema stikla fabrika”, kas ar šādu nosaukumu tā darbojās līdz 1941. gada jūnijam. Pēc 2. Pasaules kara uzņēma nosaukums bija „Iļģuciema stikla fabrika”, līdzīgi kā citus stikla ražošanas uzņēmumus to atjaunoja un vienlaicīgi arī modernizēja. 1960. gadā uzņēmuma nosaukums tika nomainīts uz „Rīgas stikla fabrika” un pastāvēja līdz 1961. gadam, kad to atkal pārsauca par „Rīgas stikla taras rūpnīcu”. 1967. gadā uzņēmuma nosaukums mainījās vēlreiz - rūpnīca „Rīgas stikls”. 1971. gadā nodibināja stikla ražošanas apvienību „Latvijas stikls”, apvienojot rūpnīcu „Rīgas stikls” ar rūpnīcu „Komunārs”.
![]() |
Bijuši Iļģuciema stikla rūpnīcas korpusi |
Latvijas stikls” ražoja augstvērtīgus stikla traukus, parfimērijas flakonus, abažūrus un stikla taru. 20.gs. beigās uzņēmums tika pārveidots par valsts uzņēmumu „Latvijas stikls”. 20.gs. beigās uzņēmums tika privatizēts.
2001. gadā rūpnīca pārstāja darboties. Adrese: Daugavgrīvas ielā 77.
Rīgas drāšu fabrikas īpašnieks bija Vestfālenes drāšu rūpniecības akciju sabiedrība. Uzņēmumā ražoja stieples un troses, mēbeļu atsperes, ķēdes, mucas, iepakojuma kastes u.c.
20.gs. sākumā uzņēmumā bija nodarbināti vairāk kā 600 darbinieki. Fabrikas iekārtas tika evakuētas uz Samāru 1915. gadā. Adrese: Daugavgrīvas ielā 22 un Ūdens ielā 19.
![]() |
Bijuši uzņēmuma „Rīgas tekstils” korpusi |
Rīgas tekstils. Viens no lielākajiem uzņēmumiem Iļģuciemā bija a/s „Tekstil”, kas dibināts 1897. gadā. 19./20.gs mijā fabrikā bija 850 strādnieki. Tur ražoja dažādus vilnas audumus, veicot pilnu ražošanas procesu, sākot ar vilnas vērpšanu, diedziņu apstrādi, aušanu, krāsošanu un beidzot ar audumu apretūru. Rīgas 700 gadu jubilejas izstādē uzņēmuma produkcija ieguva lielo zelta medaļu. 1915.gadā fabrikas iekārtas evakuēja uz Krieviju. Tomēr uzņēmums atjaunoja savu darbību pēc 1. Pasaules kara. 1923. gadā tā nosaukums bija a/s „Tekstils.”
![]() |
Bijuši uzņēmuma „Rīgas tekstils” korpusi |
2. Pasaules kara laikā uzņēmuma teritorija tika daļēji sagrauta, taču cehi tika atjaunoti. 1975. gadā tika izveidota ražošanas apvienība „Rīgas tekstils”, kur ietilpa a/s „Tekstils” kā galvenais uzņēmums un četras filiāles.
Pēc neatkarības atgūšanas uzņēmumu pārveidoja par a/s "Rīgas tekstils". Pēc „Rīgas tekstila” privatizācijas 20.gs. 90. gados bijušajā uzņēmuma teritorijā atrodas dažādi uzņēmumi, taču pats uzņēmums 2001.gadā tika likvidēts.
Adrese: Baltā ielā 3/9.
Nažu fabrika. Mausnera nažu fabrika dibināta 1887. gadā. Fabrikā tika izgatavoti dažādi naži un vīles. Pirms kara tur bija nodarbināti vairāk kā 200 darbinieki. Fabrikas īpašniece bija Emīlija Mausnera. 1915. gadā fabrikas iekārtas evakuēja uz Krievijas vidieni, un tā pārstāja darboties. Adrese: Daugavgrīvas ielā 29
Pievienot komentāru
Privātuma politika satur informāciju par Jūsu datu izmantošanu portālā Cita Rīga. Pievienojot komentāru, Jūs piekrītat, ka saprotat portāla privātuma politiku:
- Jūsu vārds, pilsēta, valsts, novads un komentārs būs publiski pieejams.
- Bez minētas informācijas, arī cita informācija par Jūsu komentāru tiek saglabāta:
- Jūsu IP adrese (netiek parādīta),
- Komentāra pievienošanas datums un laiks (parādīts).
- Jūsu e-pasta adrese nebūs publiski pieejama. Tā tiek ievākta divu iemeslu dēļ:
- Administratīvajiem nolūkiem, ja vajadzēs ar Jums sazināties.
- Informēt Jūs par jaunajiem komentāriem, ja Jūs parakstījāties.
- Jūsu interneta pārlūks saglabās papildus cookie failus. Tas ir nepieciešams, lai atcerētos Jūsu ievadīto informāciju. Ar laiku cookie faili tiks izdzēsti automātiski.
Privātuma politika var mainīties jebkurā laikā bez brīdinājuma.
Portāla lietošanas noteikumi satur komentāru pievienošanas noteikumus portālā Cita Rīga. Pievienojot komentāru, Jūs piekrītat šiem noteikumiem:
- Kaut arī administrators cenšas pārbaudīt visus komentārus, nav iespējams operatīvi pārbaudīt visus komentārus.
- Visi komentāri satur tikai komentāru autoru viedokli, bet ne portāla Cita Rīga autoru vai administratoru viedokli.
- Jūs piekritāt nepublicēt komentāros jebkāda veida apmelojošu, nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, pornogrāfisku, naidu kurinošu vai privāto dzīvi aizskarošo informāciju.
- Portāla administratoram ir tiesības rediģēt, pārvietot vai dzēst komentārus, ja tie neatbilst šiem portāla lietošanas noteikumiem.
Noteikumu neievērošanas dēļ lietotājam var būt limitēta iespēja pievienot komentārus portālā.
Noteikumi var mainīties jebkurā laikā bez brīdinājuma.
Komentāri (2)
Labdien interesē vai šī vāzes ir Iļģuciema fabrikas ražojums
Labdien interesē vai šī vāzes ir Iļģuciema fabrikas ražojums