Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs
![]() |
Bijušais Aleksandra Augstumu slimnīcas korpuss 2008.g. |
1710.gadā grāfs Aleksandrs Menšikovs, 8 km no Rīgas, stratēģiskos nolūkos, lika uzbērt pauguru, kuru nosauca viņa vārdā par Aleksandra Augstumiem. Tad arī šeit, 1820.gada 10. maijā, Vidzemes Sabiedriskā aizgādības kolēģija uzsāka "Dievam tīkamu iestāžu", kuru skaitā bija arī pirmā psihiatriskā dziednīca Baltijā, celtniecību.
Tieši šo parku Aleksandrs I uzdāvināja 1819.gadā Rīgas pilsētai kā zemes gabalu, kur celt "Dievam tīkamu iestādi". Šajā iestādē, kopā noziedzniekiem, bija ievietoti arī garīgi slimi cilvēki. Tā, pēc cara pavēles, par Rīgas pilsētas un Vidzemes Sabiedriskās aizgādības kolēģijas piešķirtajiem līdzekļiem uzsāka ārstnieciskās iestādes celtniecību. Ēku projektu izstrādāja Vidzemes guberņas arhitekts H.F.Breitkreics. Viņš izstrādāja arī būvizmaksu tāmi 13 celtnēm par kopējo summu 139 070 rubļiem. Būvdarbi tika uzticēti tirgotājam K.F.Borgauptam, kurš pēc īpaša kontrakta uzticēja būvdarbus tajā laikā Rīgā pazīstamam būvmeistaram I.D.Gotfrīdam. Dievam tīkamo iestāžu kompleksu, tostarp, garīgi neveselo slimnīcu atklāja 1824.gada 21.septembrī. To nosauca par Aleksandra Augstumiem. Aleksandra Augstumu dziednīca pildīja, galvenokārt, nespējnieku patversmes funkcijas un bija stacionārs neārstējamiem garīgi slimiem cilvēkiem. Aleksandra Augstumu ārstniecisko iestāžu komplekss tika palielināts, proti, 1903.-1906.gadam uzcēla divstāvu akmens ēku, 1906.gadā eksplutācijā nodeva vienstāva mūra māju, kurā izvietoja kapliču, sekciju telpas un līķu kameras. Smagus zaudējumus slimnīca cieta vācu okupācijas laikā, kad vairāk nekā 300 slimnīcas garīgi slimos pacientus vācieši 1942.gadā nošāva.
Pēc 2. Pasaules kara Aleksandra Augstumu slimnīca bija vienīgā funkcionējošā psihiatriskā slimnīca Rīgā. Iestādei tika dots jauns nosaukums - Rīgas Psihoneiroloģiskā slimnīca, tagad- Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs.
Slimnīcas teritorijā atrodas divi pieminekļi - Divi (Sašķeltā dvēsele) atrodas aiz administratīvā korpusa ēkām kā dekoratīvs tēlniecības darbs. Piemineklis atklāts 1987. gadā kā savdabīga akmens skulptūra, kas veltīta garīgi slimo cilvēku sašķeltajai personībai. Tas ir piemineklis gara slimību izkropļotajam ķermenim, kura čaulā kādreiz ir slēpies dižs gars. Pieminekļa autori ir Inta un Uldis Bergi.
Hipokrāta piemineklis. Piemineklis atklāts 1989. gadā, tā autors ir tēlnieks Igors Vasiļjevs. Pilnā augumā attēlots un zālienā bez postamenta novietotais Hipokrāta piemineklis ir kā atgādinājums par ārsta atbildību sabiedrības un pacientu priekšā svarīgu lēmumu pieņemšanā, netieši atgādinot, ka padomju laikos, tieši šajā iestādē, bija iespējams safabricēt diagnozi un izolēt savādāk domājošos. Piemineklis ir veidots bronzā.
Sīkāk par Aleksandra Augstumu slimnīcu lasiet sadaļā Sarkandaugava.
Kā nokļūt līdz Aleksandra Augstumu slimnīcai |
• No centra ar 5. vai 9. tramvaju līdz pieturai "Duntes iela". • No centra ar 3. trolejbusu līdz pieturai "Duntes iela". • No centra ar 2., 11. un 24. autobusu līdz pieturai "Sarkandaugava". |
Aleksandra Augstumu slimnīcas atrašanas vieta Rīgas kartē |
|
Pievienot komentāru
Privātuma politika satur informāciju par Jūsu datu izmantošanu portālā Cita Rīga. Pievienojot komentāru, Jūs piekrītat, ka saprotat portāla privātuma politiku:
- Jūsu vārds, pilsēta, valsts, novads un komentārs būs publiski pieejams.
- Bez minētas informācijas, arī cita informācija par Jūsu komentāru tiek saglabāta:
- Jūsu IP adrese (netiek parādīta),
- Komentāra pievienošanas datums un laiks (parādīts).
- Jūsu e-pasta adrese nebūs publiski pieejama. Tā tiek ievākta divu iemeslu dēļ:
- Administratīvajiem nolūkiem, ja vajadzēs ar Jums sazināties.
- Informēt Jūs par jaunajiem komentāriem, ja Jūs parakstījāties.
- Jūsu interneta pārlūks saglabās papildus cookie failus. Tas ir nepieciešams, lai atcerētos Jūsu ievadīto informāciju. Ar laiku cookie faili tiks izdzēsti automātiski.
Privātuma politika var mainīties jebkurā laikā bez brīdinājuma.
Portāla lietošanas noteikumi satur komentāru pievienošanas noteikumus portālā Cita Rīga. Pievienojot komentāru, Jūs piekrītat šiem noteikumiem:
- Kaut arī administrators cenšas pārbaudīt visus komentārus, nav iespējams operatīvi pārbaudīt visus komentārus.
- Visi komentāri satur tikai komentāru autoru viedokli, bet ne portāla Cita Rīga autoru vai administratoru viedokli.
- Jūs piekritāt nepublicēt komentāros jebkāda veida apmelojošu, nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, pornogrāfisku, naidu kurinošu vai privāto dzīvi aizskarošo informāciju.
- Portāla administratoram ir tiesības rediģēt, pārvietot vai dzēst komentārus, ja tie neatbilst šiem portāla lietošanas noteikumiem.
Noteikumu neievērošanas dēļ lietotājam var būt limitēta iespēja pievienot komentārus portālā.
Noteikumi var mainīties jebkurā laikā bez brīdinājuma.
Komentāri