"Divi" | Hipokrāta piemineklis | Dauderi | Sv.Trīsvienības baznīca
Preobraženska baznīca | Mākslīgās pilsdrupas
Nometnes Riga-Kaiserwald ieslodzītājiem
Nometnes Riga-Kaiserwald ieslodzītājiem

Nometnes ”Riga - Kaiserwald” ieslodzītājiem upuriem 2008.g.

Nometnes Riga-Kaiserwald ieslodzītājiem upuriem

Piemineklis nacionālsociālistiskās koncentrācijas nometnes "Riga – Kaiserwald" un papildnometņu ieslodzītājiem tika atklāts 2005. gada 29. jūnijā. Projektu atbalstīja Rīgas Dome un Vācijas vēstniecība Rīgā. Pieminekļa autore tēlniece Solveiga Vasiļjeva.

1943.g. martā Mežaparkā, starp dzelzceļu, tag. Tilta ielu un tag. Viestura prospektu tika izveidota koncentrācijas nometne. "Riga – Kaiservald" bija viena no lielākajām koncentrācijas nometnēm Latvijā. Koncentrācijas nometnē sākotnēji tika izvietoti dzīvi palikušie ebreji no Daugavpils, Liepājas un Rīgas geto. 1943. gada jūlijā nometnē atradās ap 5000 ebreju no Viļņas, Čehoslovākijas un Ungārijas.

Nometnes ”Riga - Kaiserwald” ieslodzītājiem upuriem 2008.g.

Nometnes Kaiserwald ieslodzītājiem

Koncentrācijas nometne Mežaparkā vairāk darbojās kā reģistrācijas un sadales centrs, no kura ieslodzītos nosūtīja darbā uz nometnes filiālēm Vecmīlgrāvī, Spilvē, Strazdumuižā, fabrikā "Lenta", Sarkandaugavā, Dundagā. Nometnes viens no uzdevumiem bija nodrošināt vācu okupācijas varu ar lētu darbaspēku. Ieslodzītie tika nodarbināti celtniecības darbos, uz dzelzceļa, sievietes strādāja vācu uzņēmuma AEG filiālē, kas darbojās rūpnīcas VEF telpās. 1944.g. sākumā Mežaparka koncentrācijas nometnē atradās gandrīz 12 tūkstoši ieslodzīto, kas turp tika nosūtīti no dažādām Austrumeiropas valstīm.

Nometnes ”Riga - Kaiserwald” ieslodzītājiem upuriem<br>Foto: J. Sedols

Nometnes Kaiserwald ieslodzītājiem
Foto: J. Sedols

1944.gada jūlijā, Padomju armijai pietuvojoties Latvijas robežai, vācu okupācijas vara sāka pakāpeniski evakuēt nometnes iemītniekus, tos pārvietojot ar kuģiem un vilcieniem uz Štuthofas nometni pie Dancigas (Gdaņskas), un vēlāk izkaisot starp daudzām citām nometnēm Vācijā. Novājinātie un darbam nederīgie ieslodzītie tika iznīcināti. 1944. gada septembrī nometne tika likvidēta.

Piemineklis atrodas pie Sarkandaugavas dzelzceļa pārbrauktuves blakus Kristus apskaidrošanas pareizticīgo baznīcai.

Teksts papildināts no lapas www.vesture.lv.

"Divi" | Hipokrāta piemineklis | Dauderi | Sv.Trīsvienības baznīca
Preobraženska baznīca | Mākslīgās pilsdrupas
Nometnes Riga-Kaiserwald ieslodzītājiemKomentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)
Captcha attēls