Brīvības piemineklis :: Rīgas centrs :: Apskates vietas :: Cita Rīga
Brīvības piemineklis

Brīvības piemineklis

Brīvības piemineklis

Latviešu tautas brīvības simbols - Brīvības piemineklis, uzcelts par tautas saziedotiem līdzekļiem un svinīgi atklāts 1935. gada 18. novembrī. Piemineklis celts pēc tēlnieka K. Zāles un arhitekta E. Štālberga projekta. Piemineklim izmantots gaišpelēkais un sārtotais Somijas granīts un Itālijas travertīns, bet Brīvības tēls bronzā atliets Zviedrijā. Trīs zeltītās zvaigznes izkaluši metālkalēji J. Zibens un A. Naika.

Brīvības piemineklis

Brīvības piemineklis

Pieminekļa centrālajā daļā zem grupas Māte Latvija likti veltījuma vārdi Tēvzemei un brīvībai, kuru autors ir rakstnieks Kārlis Skalbe. 42 m augsto pieminekli vainago bronzā kaldinātais Brīvības tēls - alegorisks brīvības simbols ar trīs novadiem kā zvaigznēm - Kurzemi, Latgali, Vidzemi. Tās izteic valstiskuma un vienotības ideju. Pieminekļa skulptūrās un ciļņos izkalta latviešu tautas vēsture. Tajos redzamie skulpturālie veidojumi: Brīvība, Māte Latvija, Lāčplēsis, Važu rāvēji, Vaidelots, Cīņa ar bermontiešiem, Dziesmu svētku gājiens u.c.

Brīvības piemineklis<br>Avots: lvmix.com

Brīvības piemineklis
Avots: lvmix.com

Padomju laikā ziedu nolikšana un pulcēšanās pie pieminekļa tika aizliegta. Pieminekļa pakājē tika izveidots trolejbusa galapunkts. Tā tika izmantota kā velosacensību starta vieta. Pieminekļa pakājē notika pirmie Helsinki 86 rīkotie pasākumi Atmodas laika sākumā. 1990. gadā iela ap pieminekli tika slēgta satiksmei. 1992. gada 11. novembrī tika atjaunota goda sardze pie Brīvības pieminekļa.

Brīvības simbols

Brīvības simbols

2000. gadā sākās pieminekļa atjaunošanas darbi. Restaurācijas laikā Brīvības tēlu un tā zvaigznes notīrīja, restaurēja un no jauna apzeltīja. Atjaunoja arī pieminekļa pamatni, obelisku, kāpnes un iekšdaļu, bet akmens materiālus notīrīja un pāršuvoja. Tika arī nostiprināti pieminekļa pamati, lai nodrošinātos pret to grimšanu. Dažus gadus pēc restaurācijas atklājās, ka nepareizi izvēlētas restaurācijas tehnikas dēļ sācis bojāties zvaigžņu zeltījums. Zvaigznes atjaunoja 2006. gada pavasarī veiktās pieminekļa restaurācijas laikā, taču restaurācija tika sasteigta un restauratori paziņoja, ka nevar garantēt darba kvalitāti.


Brīvības pieminekļa elementu bildes
Brīvības piemineklis Brīvības piemineklis Brīvības piemineklis

Brīvības piemineklis

Brīvības piemineklis

Brīvības piemineklis


Brīvības pieminekļa atrašanas vieta Rīgas kartē
Komentāri

Pašlaik mēs veicam komentāru apkopi.