Zviedru vārti :: Rīgas nocietinājumi :: Apskates vietas :: Cita Rīga
Zviedru vārti

Zviedru vārti

Zviedru vārti
2009.g.

Zviedru vārti atrodas Torņa ielā 11. Zviedru vārti ir vienīgie no astoņiem vārtiem, kas saglabājušies pilsētas aizsargmūrī līdz mūsdienām. Vārti tika izbūvēti 1698. gadā, kā aizverama caurbrauktuve uz 17. gs. sākumā celtajiem Torņa ielas namiem. Tie atradās ārpus pilsētas aizsargmūra. Tāpat kā citus Rīgas vārtus tos atvēra, saulei lecot, un slēdza saulrietā. Ēkā Torņa ielā 11 bez Zviedru vārtiem iebūvēts arī viens no viduslaiku Rīgas aizsardzības torņiem – Jirgena tornis, kas pirmo reizi dokumentos minēts jau 1350. gadā.

Zviedru vārti

Zviedru vārti
2009.g.

Leģenda vēsta, ka nosaukums radies par godu zviedru varonībai Ziemeļu kara laikā. Krievi ieņēma vairākus svarīgus cietokšņus un 1710. gadā pakļāva arī Rīgu - tikai mēris un bads lika zviedriem padoties. Pēteris I, pats būdams karavīrs, novērtēja zviedru varonību un palaida karavīrus dzīvus. Pilsētu viņi atstājuši pa Zviedru vārtiem, no kā arī radies nosaukums.

Zviedru vārti

Zviedru vārti
2009.g.

Ir arī vēl otra izplatīta leģenda - jaunavas nedrīkstēja satikties ar karavīriem, tomēr kāda pilsētas meitene un zviedru karavīrs slepeni tikušies pie vārtiem. Kādu reizi jauneklis nav ticis uz satikšanos. Rīdzinieki, zinot par jau minēto aizliegumu, notvēruši jaunavu un par sodu iemūrējuši vārtos. Pusnaktī tur atskanot nelaimīgās mīlētājas čuksti: "Un tomēr es viņu mīlu!" Ja vien nespējat nesavtīgi mīlēt, jūs šos vārdus sadzirdēt nevarēsiet.


Zviedru vārtu atrašanas vieta Rīgas kartēKomentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)