Dekoratīvās mākslas muzejs :: „Vācu” Rīga :: Apskates vietas :: Cita Rīga
Dekoratīvās mākslas muzejs

Dekoratīvās mākslas muzejs

Dekoratīvās mākslas muzejs

Dekoratīvās mākslas muzejs atrodas Skārņu ielā 10/20. Muzeja ēka savos pirmsākumos bija Svētā Jura baznīca. Tā ir visvecākā Rīgas mūra ēka, kas no 13. gs. sākuma saglabājusies līdz mūsdienām. Baznīcas vēsture sākās jau 1199. gadā, bet kapela bijusi no 1208. gada. Kapela atradusies pils dienvidu korpusā un saukta par Jura kapelu, par godu bruņinieku patronam - Svētajam Jurim.

Zobenbrāļu ordeņa pili rīdzinieki sagrāva 1297. gadā, cīnoties ar ordeni. Neskarta no Svētā Jura pils palika tikai tā daļa, kurā atradās Svētā Jura baznīca. Ordenis sev jauno pili cēla citā vietā. Uz bijušo Svētā Jura pili pārvietoja bīskapa Alberta dibināto viduslaiku hospitāli Svētā Gara Konventu, kas atradās jaunceļamās ordeņa pils teritorijā, un baznīca ieguva Svētā Gara baznīcas nosaukumu.

Dekoratīvās mākslas muzeja logs

Dekoratīvās mākslas muzeja logs

15. gs. beigās baznīcu izmantoja terciāru ordeņa mūki. 16. gs. Rīgā, sākoties reformācijai, pilsētnieki atbrīvojās no bīskapa un ordeņa varas, rīkoja baznīcu grautiņus un likvidēja katoļu baznīcas īpašumus. Arī Svētā Jura baznīca pārstāja kalpot kulta vajadzībām un 1554. gadā tai tika noņemti zvani. 17. gs. Konventa sēta beidza pastāvēt, likvidējās klosteris. Bijušajās sētas ēkās tika ierīkotas noliktavas.

17. - 18. gs. visās bijušās Konventa sētas ēkās notika būtiskas pārbūves, lai pielāgotu tās jaunajām prasībām. Baznīcai aizmūrēja vidusdaļas logus un durvis, iebūvēja četrus starpstāvus. Bijušās Svētā Jura baznīcas telpās saimnieki bija kaņepāju, linu un masta priežu tirgotāji. Kā noliktava Svētā Jura baznīca kalpoja līdz pat 20. gs. beigām. 1986. - 1989. gadā ēkā veica restaurācijas darbus un tur ierīkoja Dekoratīvi Dekoratīvās mākslas muzeju, kas tagad saucas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs.

Dekoratīvās mākslas muzeja atrašanas vieta Rīgas kartē
Komentāri

Vēl nav neviena komentāra. Esiet pirmais!

Pievienot komentāru

* Obligāta informācija
5000
Ievelciet attēlus (maks 5)